Стејт департмент: Очекујемо одлазак Шмита, Европа показала неуспјех

Након што на сједници Управног одбора ПИК-а, одржаној 3. и 4. јуна у Сарајеву, није постигнут договор о избору новог високог представника, најављено је да ће консултације бити настављене и да би нова сједница требала бити одржана крајем јуна.
У изјави за Фену из Стејт департмента речено је да се у јавности очекивало да ће на састанку ПИК-а, одржаном почетком јуна, бити изабран нови високи представник с циљем осигурања стабилности БиХ.
- Делегација САД-а настојала је постићи консензус око заједничке визије и италијанског кандидата који посједује одговарајуће квалификације. Сједињене Америчке Државе констатовале су неуспјех европских партнера да постигну консензус око европског кандидата те су разочаране што су те подјеле спријечиле ПИК да испуни свој задатак - избор новог високог представника - навели су у саопштењу.
Као што је наведено у његовом обраћању Савјета безбједности Уједињених нација, очекујемо да Шмит у јуну напусти дужност. Такође, очекујемо да нови високи представник преузме дужност до краја јуна - рекли су из Стејт департмента.
На крају су поручили да САД настављају подржавати Дејтонски мировни споразум и територијални интегритет БиХ.
