Град Мостар прогласио ванредно стање због пожара на депонији Уборак

Градоначелник Мостара Марио Кордић изјавио је након ванредне сједнице градског и кантоналног штаба Цивилне заштите да проглашење ванредног стања омогућава доношење хитних наредби и провођење мјера потребних за превладавање кризе, посебно када је ријеч о организацији одлагања отпада након што је депонија "Уборак" претрпјела велика оштећења.
Кордић је истакао да је тренутно пожар локализован унутар круга депоније и није се проширио на околно подручје.
Он је рекао да је пожар изазвао огромну штету на депонијском пољу, али и забринутост грађана због дима који се надвио над градом.
Кордић је истакао да је пожар девастирао локалитете Буђевци и Уборак, а изгорјела је рециклажна хала с комплетним постројењима, оштећена је опрема на депонији, а захваљујући напорима ватрогасаца спашена је управна зграда, јављају федерални медији.
Он је позвао грађане да до даљњег не одлажу комунални и крути отпад на јавне површине како се не би додатно оптеретио комунални систем.
Истовремено је привредним субјектима наложено да рециклажни отпад, попут амбалаже и стакла, одвозе на рециклажно двориште на Бишће Поље, док је комуналним предузећима наложена израда плана реорганизације система збрињавања отпада.
Командант Штаба цивилне заштите Херцеговачко-неретванског кантона Адил Шута оцијенио је да је ријеч о еколошкој катастрофи чије ће се пуне посљедице тек сагледати.
