У Црквини код Шамца организован Дјечији фестивал "Чувари традиције - Ђерам"

Програм је започео свечаним дефилеом младих фолклораша испред Основне школе "Србија", након чега је услиједио богат ревијални дио.
У име домаћина, КУД-а "Посавина" из Црквине, присутне је поздравила предсједник друштва Драгица Маринковић, поручивши да је велика част заједно чувати и његовати традицију, обичаје, игру и ношњу.
Она је упутила захвалност свим учесницима, родитељима, ресорном министарству, Општини Шамац, ОШ "Србија" и мјесној заједници Црквина и нагласила да је врло важно свакога дана вољети и његовати своју традицију и културу.
На фестивалу су наступила културно-умјетничка друштва "Равно поље" из Угљевика, "Завичај" из Модриче, КУД "Шамац" и КУД "Посавина", те Ансамбл народних игара и песама "Шумадија" из Барајева у Србији и АНИ "Лијевче" из Разбоја код Српца.
Предсједник Скупштине општине Симо Варадиновић изразио је захвалност КУД-у "Посавина" на одличној организацији и дугогодишњем успјешном раду.
"КУД из Црквине, организујући овакве манифестације, кроз игру и музику на најбољи начин чува наше обичаје, идентитет и традицију. Општина Шамац наставиће да подржава све културне манифестације и сва друштва из области културе, будући да смо у посљедње вријеме постали препознатљиви управо по организацији културних догађаја, а велики дио те заслуге припада управо КУД-у &лсqуо;Посавина&лсqуо;", истакао је Варадиновић.
Међу гостима била је и предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Жана Арсић, која је током ове прве посјете Црквини поручила да народ који не чува своју културу и традицију не постоји.
"Наша историја је саткана од народне ношње и захваљујем овим женама које својим рукама чувају ово богатство. Драго ми је што имамо толико културно-умјетничких друштава која чувају наше благо", нагласила је Арсићева, указујући на важност заједништва и вјере као стубова опстанка.
Овај дјечији фестивал организован је у оквиру традиционалне манифестације "Шамачко љето", која траје од јуна до септембра.
