latinica  ћирилица
23/06/2026 |  20:53 | Аутор: СРНА

Броћета: Вандализам у Травнику опомена Србима

Делегат у Дому народа Парламента Федерације БиХ Горан Броћета оштро је осудио најновији вандалски напад у Травнику, гдје је пуцано на православни крст, поручивши да су напади на српску имовину широм ФБиХ постали свакодневница која руши сарајевски наратив о такозваној грађанској држави.
Горан Броћета - Фото: РТРС
Горан БроћетаФото: РТРС

- Свједоци смо да су напади на српску имовину широм Федерације постали свакодневница. О томе свједочи и посљедњи случај из Травника, гдје је на мети рафала фанатика био православни крст, постављен да свједочи да су на том простору живјели Срби, односно да је то српски грунт - рекао је Броћета Срни.

Он је нагласио да овакви инциденти шаљу јасну поруку српском народу у овом ентитету.

- Оштро осуђујем овај чим и овакве вандализме који нас константно опомињу да нисмо и не смијемо бити дио ФБиХ по њиховој мјери - поручио је Броћета.

Броћета је позвао политичко и друштвено Сарајево на суочавање са унутрашњим проблемима и екстремизмом.

- Позивам велике "Босанце и Херцеговце" да коначно крену у обрачун са фанатизмом у сопственим редовима, те да се помире са чињеницом да су Срби вијековима уназад присутни на овим просторима, а тако ће бити и вијековима унапријед - закључио је Броћета.

Према подацима Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, у травничком насељу Засеље испаљено је више десетина пројектила из ватреног оружја на православни крст и у правцу некадашњег православног гробља.

Крст је поставио Србин који је протјеран из Травника и сада живи у Аустралији.