Цивилна заштита апелује: Опрез на купалиштима током љетне сезоне

Посјетиоцима јавних, приватних, уређених и неуређених купалишта упућен је апел да се придржавају прописаних мјера безбједности и правила понашања на води.
- Безбједност на купалиштима је заједничка одговорност надлежних институција, управљача купалишта и самих грађана. Сваке године током љетних мјесеци биљеже се несреће и случајеви утапања који су најчешће посљедица непажње, непридржавања правила, прецјењивања сопствених способности или коришћења неуређених и необезбијеђених мјеста за купање - истиче се у саопштењу.
Републичка управа цивилне заштите позива грађане да користе искључиво уређена и обиљежена купалишта са обезбијеђеном спасилачком службом, гдје је то предвиђено, поштују истакнута правила и упозорења на купалиштима, избјегавају купање на неуређеним локацијама, у близини брана, мостова, вировa, ријечних прелаза и других опасних дијелова водотока, не улазе у воду под дејством алкохола, психоактивних супстанци или лијекова који могу утицати на способност расуђивања и реаговања.
Купачима се такође савјетује да не скачу у воду на непознатим мјестима и не прецјењују своје пливачке способности, посебну пажњу посвете безбједности дјеце, која ни у једном тренутку не смију бити без надзора одраслих лица, поштују упутства спасилаца, редарских служби и других овлашћених лица и воде рачуна о временским приликама и не бораве у води током невремена, грмљавине и наглог пораста водостаја.
- Подсјећамо да су власници и управљачи јавних и приватних купалишта дужни да обезбиједе услове за безбједан боравак грађана у складу са важећим законским прописима, подзаконским актима, стандардима и другим прописима Републике Српске који регулишу област заштите и спасавања, јавне безбједности и коришћења водних ресурса - додаје се у саопштењу.
Републичка управа цивилне заштите Републике Српске ће, у сарадњи са надлежним институцијама и службама заштите и спасавања, наставити да прати стање на терену и благовремено обавјештава јавност о свим потенцијалним опасностима.
Апелују на све грађане да одговорним понашањем допринесу сопственој безбједности и безбједности других, како би љетна сезона протекла без несрећа и трагичних посљедица.
