Видан: Процес изградње одлагалишта води се мимо директиве ЕУ

- Поступак води Фонд за финансирање збрињавања радиоактивног отпада, што није у складу са директивом ЕУ, јер то мора да ради стручна, независна институција - рекао је Видан на округлом столу у Загребу о проблематици збрињавања радиоактивног отпада у општини Двор.
Он је указао да у Управном одбору Фонда има и представника Хрватске електропривреде, чији се отпад збрињава.
Видан је навео да БиХ, као сусједна земља у близини чије границе се планира одлагалиште, те општина Двор у Хрватској нису дали пристанак за изградњу Центар за збрињавање радиоактивног отпада.
Он је рекао да је проблем и чињеница да у просторно-планским документима Сисачко-мославачке жупаније и даље као микролокација одлагалишта стоји Мајдан, а не Черкезовац.
- Микролокација Мајдан је удаљенија од Уне и пуно мање лоша него Черкезовац - додао је Видан.
Као проблем је навео и чињеницу да се у јавности презентује као да је све завршено и одлучено, иако још није представљен кључни документ - студија утицаја на животну средину, што је први корак у процесу изградње тако ризичних објеката.
- Влада Хрватске наводно планира да гради нуклеарку, тако да више није ријеч о ограниченој количини ниско и средње радиоактивног отпада из Нуклеарне електране "Кршко", него можда и из неке будуће нове нуклеарке треба збринути отпад. Локално становништво оправдано страхује да ће све то завршити код њих - рекао је Видан.
Он је указао да јавност у Хрватској, осим у Двору, не перципира овај проблем.
- Хрватска јавност није реаговала ни на словеначко рјешење да тридесетак километара узводно од Загреба укопава радиоактвни отпад у подручју издана ријеке Саве из ког црпимо питку воду - рекао је Видан.
У Загребу је данас у организацији Српског народног вијећа и општине Двор одржан округли сто "Збрињавање нуклеарног отпада у опшини Двор - проблеми и рјешења".
