У Семберији почела жетва пшенице (ВИДЕО)

На данашњем састанку министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, Анђелке Кузмић, са откупљивачима пшенице, закључено је да у Републици Српској постоји довољно складишних капацитета за прихват овогодишњег рода, што ће бити бесплатно у периоду од мјесец дана од пријема робе. Бесплатно лагеровање, произвођачима ће омогућити додатно вријеме за доношење одлуке о продаји.
Звук комбајна на равницама Семберије - почела је жетва пшенице, најзаступљније ратарске културе у Семберији, која је засијана на више од 19.000 хектара. Први приноси - од пет до шест тона по хетару, што произвођачи оцјењују као солидан резултат. Са жетвом је кренуо и Бранимир Андрић.
- Радимо ево једну сорту која је просјечна и мислим да ће принос бити негјде у границама вишегодишњег просјека, ако не нешто мало изнад и то је нешто што је за почетак, још је рано давати коначне прогнозе колико ће то на крају бити - рекао је Бранимир Андрић, пољопривредни произвођач.
Веће приносе оствариће ратари који су више уложили у агротехничке мјере. За бољи принос и квалитет, стручњаци савјетују - треба повести рачуна о избору сортимената.
- Препоручујем свим пољопривредним произвођачима да им не буде тешко, да дођу у наше огледно поље у Новом Селу, јер сваке године са Министарством пољопривреде трудимо се да олакшамо пољопривредницима у том смислу да могу да виде конкретно уз идентичну примијењену агротехнику како се понашају различите сорте - каже Дражен Јовић, агроном, ПД "Семберија“.
- Савјетујем и свим произвођачима, морају ићи на производњу квалитетнијих пшеница, да би могли продат по скупљој цијени, значи ту се морају примјењиват све могуће агротехничке мјере и све остало, да би та пшеница задовољила млинарски квалитет - навео је Горан Митровић,власник пољопривредне компаније.
На састанку са ресорним министром, откупљивачи и прерађивачи исказали су спремност да откупе све понуђене количине тржишних вишкова. О цијени пшенице, за сада је нереално говорити, истакла је министар Анђелка Кузмић.
- Оно што је негдје и најважније и што је био захтјев наших произвођача, да ће цијена се формирати наравно на тржишним принципима, уз уважавање кретања цијена у региону и додатних трошкова транспорта, које би прерађивачи имали у случају набавке пшенице са других тржишта - рекла је Анђелка Кузмић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.
Док комбајни скидају прве откосе, ратари се надају да ће, осим доброг рода, ове године добити и задовољавајућу откупну цијену за труд и улагање.
