latinica  ћирилица
26/06/2026 |  14:43 ⇒ 14:46 | Аутор: РТРС

АМС Српске проводи кампању бесплатних превентивних техничких прегледа

Током љета појачана је фреквенција саобраћаја на свим путевима, а хиљаде грађана крећу на дужа путовања и годишње одморе.
Технички преглед возила - Фото: РТРС
Технички преглед возилаФото: РТРС

У таквим условима, техничка исправност возила постаје један од кључних предуслова безбједне вожње. Због тога, Ауто-мото савез Републике Српске, и ове године проводи кампању бесплатних превентивних техничких прегледа.

Циљ је да возачи на пут крену сигурнији и спремнији.

- Почетак сезоне годишњих одмора значи и већи број возила на путевима. Пред бројним возачима су стотине километара вожње, па је исправност аутомобила један од најважнијих предуслова за безбједно путовање. Управо зато Ауто-мото савез Републике Српске и ове године организује бесплатне превентивне техничке прегледе возила. Судећи по мишљењу возача, оваква провјера возила је више него оправдана.

Надлежне институције поручују да превенција остаје један од најважнијих начина смањења броја саобраћајних незгода, посебно у периоду љетних путовања.

- Важне су ове активности и акције да људи провјере исправност свог возила јер нажалост један добар проценат саобраћајних незгода се дешава усљед неисправности техничке возила. Министарство саобраћаја, агенција за безбједност АМС, МУП Српске одјељење саобраћајне полиције све ће чинити и у будуће да се превентивно дјелује у свим сегментима безбједности саобраћаја - рекао је Зоран Стевановић, министар саобраћаја и веза Српске.

Стевановић каже да ће ова кампања трајати до 15. јула, а након тога иду на граничне прелазе гдје ће да дочекују наше људе, да им пожеле добродошлицу у нашу земљу.

Бојан Шкорић, начелник Јединице полиције за безбједност саобраћаја Управе полиције МУП-а Републике Српске истиче да поред репресивних активности које МУП предузима у овом периоду, када постоји појачана фреквенција у саобраћају, појачано кретање становништва, када грађани одлазе на годишње одморе, свакако је значајна свака превентивна кампања.

Кампања је кренула из Бањалуке, а у наредним данима биће реализована у више градова и општина у Српској.

- Један од основних предуслова за учешће у саобраћају да имамо исправно моторно возило, наравно да је битно поготово у овим мјесецима када креће интензивно сезона годишњих одмора и оно што желимо напоменути и апеловати грађане јесте да своја путовања планирају на вријеме да прегледају стање на граничним пријелазима и обавезно возе технички исправна возила - каже Милан Илић из Агенције за безбједност саобраћаја.

Неколико минута издвојених за превентивни технички преглед може спријечити квар на путу, али и сачувати оно што је најважније, безбједност возача и свих осталих учесника у саобраћају.