НАСА покреће мисију спасавања свемирског телескопа Свифт (ВИДЕО)

Операција спасавања, вриједна 30 милиона долара, почеће лансирањем роботске летјелице која ће покушати да подигне телескоп Свифт у вишу орбиту и омогући му наставак научних истраживања, преноси АП.
НАСА је за реализацију мисије ангажовала стартап компанију Katalyst Space Technologies, чија ће аутономна летјелица "Лифт", опремљена са три роботске руке, бити лансирана ракетом "Пегаз" из авиона изнад Маршалских Острва у Пацифику.
Према плану мисије, летјелици ће бити потребно око мјесец дана да сустигне и ухвати телескоп, а затим још неколико мјесеци да његову орбиту подигне са садашњих 360 на око 600 километара.
NASA paused Swift’s science instruments to reduce drag while a robotic rescue mission raced toward launch.
— daryl (@shortsbydaryl) June 27, 2026
LINK must inspect, capture, and slowly raise a satellite never designed for servicing.
Launch is scheduled no earlier than June 30.
AI-assisted visuals.
Mission… pic.twitter.com/RPUZP5ZCK8
Уколико операција буде успјешна, Свифт би поново био оперативан већ у септембру.
Летјелица "Лифт", величине мањег фрижидера, има соларна крила распона 12 метара и три роботске руке са хватаљкама које ће омогућити прихватање телескопа, иако он никада није био пројектован за сервисирање.
Мисија би могла да послужи као модел за спасавање и других свемирских опсерваторија, укључујући телескоп "Хабл", који такође постепено губи висину усљед појачане Сунчеве активности.
Телескоп Свифт, лансиран 2004. године ради посматрања гама-зрака и других снажних космичких радијација, посљедњих година убрзано губи висину због појачане Сунчеве активности.
Да би мисија успјела, потребно је да телескоп остане изнад висине од 300 километара, док се процјењује да би без интервенције ту критичну границу могао да достигне већ у октобру.
