latinica  ћирилица
30/06/2026 |  09:31 | Аутор: СРНА

Петровић: Процес именовања чланова Комисије обиљежен злоупотребама и контроверзама

Алија Кожљак, шеф Кабинета предсједавајућег Предсједништва Дениса Бећировића, покушава да увјери јавност да је на јучерашњој сједници усвојена одлука о именовању чланова Комисије за заштиту националних споменика, али чињенице говоре другачије, рекао је шеф Кабинета српског члана Предсједништва Душан Петровић.
Душан Петровић - Фото: Уступљена фотографија
Душан ПетровићФото: Уступљена фотографија

Петровић је нагласио да је цијели овај процес био обиљежен злоупотребама, и правним и политичким а, рекао би, каже, и контроверзама у вези са појединим члановима Комисије који су јуче нелегално и насилно именовани.

Будући да је у цијело ово именовање и формално увучена међународна организација Унеско и да се у састав Комисије за заштиту националних споменика БиХ именују страни чланови апсолутно је јасно да је ријеч о међународним односима и спољној политици.

- Видимо да Бећировићев кабинет преко себи блиских портала пласира небулозе да је Предсједништво одбацило покушаје српског члана да се обрати Народној скупштини Републике Српске због зашитите виталног интереса - тако нешто није могуће, не пита се ту Предсједништво БиХ него наша Народна скупштина - нагласио је Петровић за Срну.

Када би могли тако, додао је он, онда би два члана могла увијек насилно одузети право трећем, па вета не би никада ни било.

- А видјели смо у претходним деценијама значај Народне скупштине и овог инструмента на дјелу када су бројне одлуке Предсједништва БиХ поништаване и стављане ван снаге - рекао је Петровић.