latinica  ћирилица
20/07/2026 |  16:13 ⇒ 16:23 | Аутор: СРНА

Миоданић: Правда ће стићи злочинце који су се иживљавали над Србима

Борислав Миоданић из Дервенте очекује да ће након његовог свједочења пред америчким истражиоцима – тужиоцима, правда стићи злочинце за злочине почињене над Србима у Дервенти 1992. године.
Борислав Миоданић - Фото: СРНА
Борислав МиоданићФото: СРНА

Миоданић, који је током протеклог рата био заточеник логора у Рабићу код Дервенте, рекао је новинарима да су се амерички истражитељи интересовали о овом логору за Србе.

- Био сам у логору Поље, враћен у Дом ЈНА, а затим у логор Рабић, а након тога поново у логор Поље у Силос, затим у Жеравац код Брода и у бивше складиште београдске робне куће - рекао је Миоданић данас у Дервенти.

Он је рекао да су га амерички истражитељи конкретно питали о дешавањима у логору Рабић, а интересовали су се појединачно о извршитељима ратних злочина и о 103. бригади ХВО-а која је у то вријеме боравила у Дервенти.

- Најстрашнија сјећања у логору су тешке повреде главе, грудног коша, стомака и седам поломљених ребара - присјећа се Миоданић кроз сузе иживљавања над Србима.

Миоданић закључује да га боли то што више од 30 година чека на правду за српске жртве рата у Дервенти, али да је увјерен да је правда достижна.

У Дервенту је допутовало пет америчких истражилаца-тужилаца да узму изјаве од осам логораша о страхотама које су претрпјели у злогласном логору за Србе у војном складишту Рабић 1992. године.

У Дервенти су, током протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата, док још није била ни формирана Војска Републике Српске, хрватске и муслиманске снаге напале локално становништво српске националности.

Формирани су логори за Србе, међу којима је најозлоглашеније било у Дому војске и на локацији Рабић.

У логору Рабић, формираном у априлу 1992. године било је заточено 120 Срба док је укупно кроз дервентске логоре прошло више стотина српских цивила.