latinica  ћирилица
22/07/2026 |  11:33 ⇒ 11:33 | Аутор: sputniknews.com

Лавров сутра са Рубиом: Од Вашингтона тражи појашњење о Украјини

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да је састанак са америчким државним секретаром Марком Рубиом усаглашен и да ће бити одржан у првој половини дана у четвртак.
Сергеј Лавров (Фото: EPA/AARON FAVILA, илустрација) -
Сергеј Лавров (Фото: EPA/AARON FAVILA, илустрација)

- Састанак није могућ - он је већ договорен. Јуче сам се кратко видио са Марком Рубиом на пријему и потврдили смо да ће се разговор одржати сутра у првој половини дана. Надам се да ћемо потом бити у прилици да вас обавијестимо о нашим утисцима - рекао је Лавров на конференцији за новинаре послије министарског састанка Русија–АСЕАН.

Он је додао да намјерава да од Рубија затражи појашњење о тренутној позицији Сједињених Држава у вези са рјешавањем сукоба у Украјини, оцијенивши да ће састанак "у сваком случају бити користан".

Лавров је додао да Москва полази од тога да Вашингтон за сада није одустао од сопствених приједлога за рјешавање украјинске кризе, који су разматрани током руско-америчког самита на Аљасци.

- Полазимо од тога да нам, бар за сада, америчке колеге нису саопштиле да одустају од сопствених приједлога који су изнесени и који су већ добро познати - рекао је Лавров.

Говорећи о Црноморској иницијативи, Лавров је изјавио да Москва није добила никакве приједлоге за њено обнављање.

- Никаквих приједлога није било - рекао је руски министар, додајући да је досадашње искуство са том иницијативом, према оцјени Москве, показало да је она спровођена искључиво у интересу украјинске стране.