Ђедовић са представницима НИС и УНКС: Ситуација са снабдијевањем врло изазовна

Она је рекла да је продужетак оперативне лиценце НИС-у до 28. августа омогућио НИС-у наставак производње нафтних деривата, што је тренутно од највеће важности за стабилно снабдијевање српског тржишта, имајући у виду тешкоће с којима се суочавају нафтне компаније које гориво набављају из увоза.
- Од НИС-а имамо најаве да ће у другој половини мјесеца, када тек могу да стигну већ наручене испоруке сирове нафте, моћи да повећају прераду са садашњих око 9.500 тона сирове нафте дневно на око 13.000 тона дневно. Као једну од мјера, омогућићемо НИС-у да око 23.000 тона својих оперативних резерви ставе на располагање другим нафтним компанијама које тренутно имају већу тражњу из домаће рафинерије, што ће омогућити да се задовољи огромна потражња коју очекујемо у августу од око 200.000 тона нафтних деривата - рекла је Ђедовић Хандановић.
Према њеним ријечима, у августу се планира увоз од око 39.000 тона дизела, једнако као и у јулу, међутим око 20.000 тона је планирано водним путем.
Због смањеног нивоа Дунава увоз ових количина је упитан, па ће подизање производње и коришћење оперативних резерви НИС-а допринијети подмирењу потреба тржишта и у случају наставка лоше хидролошке ситуације, чувајући државне резерве за ситуације крајње нужде.
Додала је да је ова мјера већ дала резултат у случају других нафтних компанија које су раније поднијеле захтјев за коришћење оперативних резерви евро дизела, доприносећи стабилизацији тржишта и лакшем премошћавању тешкоћа са увозом.
Додала је и да су огромни проблеми са котацијама на берзама, да ситуацију додатно отежава одлука Русије да забрани извоз нафтних деривата, као и да је Турска купила милион тона дизела на Медитерану, што ствара притисак на доступност и цијене енергената.
