latinica  ћирилица
19/11/2015 |  16:47 ⇒ 18:03 | Аутор: РТС

Хронологија напада радикалних исламиста у БиХ

Босну и Херцеговину, од краја рата 1995. године потресло је десетак напада који се могу повезати са радикалним исламистима. Најозбиљнији напад те врсте догодио се 1997. године у Мостару, када је Али Хамад из Бахреина активирао аутомобил-бомбу у западном дијелу Мостара. Том приликом рањено је тридесетак људи. Последњи напад догодио се у априлу, када је Нердин Ибрић убио једног а ранио двојицу полицајаца у Зворнику.
Напад на полицијску станицу у Зворнику - Фото: ТАНЈУГ
Напад на полицијску станицу у ЗворникуФото: ТАНЈУГ

Најтежи напад у Босни и Херцеговини догодио се средином септембра 1997. године у Мостару, када је у експлозији аутомобила бомбе лакше и теже повређено 28 особа. На мјесту експлозије остао је кратер дубок готово метар и широк два и по метра. Уништено је око 120 станова и готово исто толико аутомобила. Напад су извели Али Хамад, Ахмед Зухаир, Салех Недал и Владо Поповски, од којих су најмање двојица имали директне везе са Ал Каидом. Зухаир је ухапшен у Јемену, одакле је пребачен у америчку базу Гвантанамо на Куби.

Обавјештајци који су пратили ову групу нису до краја успјели да потпуно разлуче да ли је бомбашки напад у Мостару вјерски мотивисан терористички чин, или представља освету једног од чланова те групе за злостављања која је, наводно, претрпио у логору Хрватског већа одбране.

Први посљератни напад који се повезује са радикалним исламистима догодио се у Бановићима крајем 1995. године, када је нестао службеник УНПРОФОР-а Вилијем Џеферсон. Његово тијело откривено је послије серије разговора службеника Федералног истражног бироа са Али Хамадом у зеничком затвору.

Велики пажњу и лавину спекулација покренуло је и убиство замјеника министра унутрашњих послова БиХ Јозе Леутара 1999. године. Леутар је погинуо пошто је његов службени аутомобил одлетио у ваздух, а никада није доказано ко је то дјело починио. Све очи биле су, међутим, упрте у радикалне исламисте и утицајне политичаре који су са њима одржавали везе.

Атентату на Леутара претходили су напади на хрватске полицајце у Травнику у којима су убијене две особе. Међутим, истрага, као и у случају Леутар, није успјела да дође до закључка ко је кривац за та убиства - локални хрватски криминалци или радикални исламисти, који су се касније хвалили да су починили нападе.

Највећу медијску пажњу изазвао је неуспјешни покушај Мирсада Бекташевића Максимуса да се дигне у ваздух у једној од западних амбасада у Сарајеву. Током истраге је заплијењено оружје, 20 килограма експлозива, самоубилачки појасеви, али и снимак Бекташевићевог тестамента. Случај је изазвао огромну пажњу јер је напад, који је спријечен "у посљедњи час", био организован у цјелости путем интернета, а у истрагу су били укључени полицајци из десетак држава, укључујући и САД.

Бекташевић је, како се показало, био у директној вези са Абу Мусафом ел Заркавијем, тадашњим лидером Ал Каиде у Ираку, али и мноштвом особа које су, путем интернета, регрутовале радикалне исламисте широм западне Европе и сјеверне Америке.

У селу Костајници код Коњица, 2002. године, Муамер Топаловић је убио три члана породице Анђелић, а сина тешко ранио. Трагедија је могла бити и већа јер је у том тренутку у кући било седам чланова те породице. Топаловић је осуђен на 35 година затвора пошто је признао да је породицу Анђелић напао из "идеолошко-вјерских побуда".

Крајем 2008. године, у експлозији у тржном центру у Витезу погинула је једна, а рањене су три особе. Експлозив је поставио Амир Ибрахими.

У једном од најужаснијих терористичких напада у БиХ, у Бугојну је у јуну 2010. године погинула једна, док је шест особа рањено. Тројица радикалних исламиста, који су касније осуђени на озбиљне затворске казне, поставили су експлозив на зид полицијске станице и активирали га када су полицајци напуштали те просторије.

Мевлид Јашаревић је, у октобру 2011. године, направио прави хаос у Сарајеву пошто је пуцао на америчку амбасаду и ранио једног полицајца. Центар града био је паралисан око пола сата, а Јашаревић је савладан када су га специјалци ранили у ногу.

 Мевлид Јашаревић

Током година, обавјештајци из БиХ и ФБИ-ја тврдили су да су спријечили читав низ терористичких напада у БиХ, попут планираног терористичког напада на базу Орао код Тузле, планирање напада на базу Конор код Сребреника, наводни план напада на тадашњег предсједника САД Била Клинтона.

У посљедњој фази планирања, како су тврдили западни обавјештајци, спријечен је атентат на папу Јована Павла Другог током посјете Сарајеву. Радикални исламисти су тада планирали да испод подвожњака поставе тридесетак противтенковских мина.

У терористичком нападу у Зворнику 27. априла, када је наоружани вехабија упао у полицијску станицу, убијен је припадник Министарства унутрашњих послова Републике Српске Драган Ђурић и рањене су његове колеге Жељко Гајић и Стево Миловановић.


Нападач је био двадесетчетворогодишњи Нердин Ибрић из села Кучић Кула код Зворника, који је убијен у размјени ватре.