latinica  ћирилица
27/10/2016 |  09:13 ⇒ 09:22 | Аутор: РТРС

Одредбе правилника о здравственој исправности воде неуставне

Уставни суд Републике Српске утврдио је да одређени број одредби Правилника о здравственој исправности воде за пиће нису у сагласности са Уставом Републике Српске и Законом о водама јер је у њима, између осталог, министар здравља и социјалне заштите, као доносилац акта, прекорачио своја овлаштења утврђена Законом о водама.
Уставни суд Републике Српске (фото: srpskaonline.net) -
Уставни суд Републике Српске (фото: srpskaonline.net)

Из Уставног суда појашњавају да је оспореним одредбама прописао да само јавна здравствена установа, односно Институт за јавно здравство, врши контролу здравствене исправности воде за пиће, као и услове које у погледу кадра, простора и опреме мора испуњавати Институт.

"С обзиром на чињеницу да министар овлашћење за такво нормирање није имао у закону, дошло је до повреде уставног начела законитости из члана 108 став 2 Устава Републике Српске", саопштено је данас из Уставног суда Српске.

У саопштењу се додаје да је на јуче одржаној сједници Уставни суд утврдио да одредбе одлуке Скупштине града Бањалука о комуналној накнади нису у сагласности са Уставом и Законом о комуналним дјелатностима.

Неусаглашеност оспорених одредаба ове одлуке са актима више правне снаге очитује се, према оцијени Уставног суда, у томе што је доносилац подзаконског акта својим нормирањем, којим је мимо закона одредио статус објеката чији су власници обвезници комуналне накнаде, проширио релевантну законску одредбу, тако да је изашао из оквира својих уставних и законских овлаштења.

Уставни суд је утврдио да одлука Скоуштине општине Костајница о прихватању кредитних средстава Свјетске банке – Међународне асоцијације за развој по Пројекту хитног опоравка од поплава није у сагласности са Уставом Републике Српске јер није донесена у складу са прописаним законским процедурама.

"Приликом доношења оспорене одлуке, наиме, јавност није била обавијештена у законом прописаним роковима о скупштинском засједању на којем је она донесена, што је, према оцјени Уставног суда, поступање које је супротно члану 62 став 4 Закона о задуживању, дугу и гаранцијама Републике Српске. Тиме је дошло, као и у претходним случајевима, и до повреде уставног начела законитости", наводе из Уставног суда.

Уставни суд је утврдио да Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста у ЈУ Дјечији вртић "Лариса Шугић" Котор Варош, није у сагласности са Уставом Републике Српске и Законом о локалној самоуправи и Законом о систему јавних служби.

Неуставност и незаконитост оспореног акта очитује се у томе, оцијенио је Уставни суд, што је оспорени Правилник донесен без ваљане, законом прописане сагласности начелника општине Котор Варош, односно супротно релевантним одредбама наведених закона, чиме је, уједно, дошло и до повреде уставног начела законитости Устава према којем прописи и други општи акти морају бити у сагласности са законом.

Осим овога Уставни суд је донио и одлуке у којима није прихватио иницијативе за оцјењивање уставности и законитости, јер није нашао да су оспорени акти или поједине њихове одредбе у несагласности са Уставом и законима Републике Српске међу којима није утврдио неуставност појединих одредаба Закона о измјенама и допунама Закона о стварним правима и Закона о судовима Српске, као и неуставност и незаконитост оспорених подзаконских аката.

Извор: СРНА