latinica  ћирилица
14/12/2018 |  14:26 ⇒ 19:50 | Аутор: РТРС

Српска не подржава активацију МАП-а (ФОТО)

У Бањалуци је, на иницијативу предсједнице Републике Српске Жељке Цвијановић, одржан састанак званичника Српске, изабраних званичника у институцијама БиХ из Републике, представника надлежних институција и парламентарних политичких партија у Српској, као и удружења и организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата. Предсједница Српске Жељке Цвијановић поручила да Српска не подржава активацију МАП-а.

"Заузели смо врло јасан став. Не подржавамо активацију МАП-а и тражимо од српских представника у Савјету министара да се не баве тим питањем, јер они долазе из Српске и треба да поштују ставове Српске. Недопустиво је да се врши пренос имовине Републике Српске и ту смо поруку јасно послали, као што смо у вези с питањем НАТО-а категорично поновили став да о члансту у НАТО-у у потпуности пратимо Србију", нагласила је Цвијановићева.

Жељка Цвијановић (Фото: РТРС)

Цвијановићева је истакла да рјешења садржана у Резолуцији о заштити уставног поретка и проглашењу војне неутралности коју је Народна скупштина Републике Српске усвојила 18. октобра прошле године представљају искључиви оквир за дјеловање свих органа и институција Српске, изабраних и именованих представника Републике у институцијама БиХ, те њених представника у међународним организацијама и форумима о питањима приступања БиХ било ком војном савезу.

Она је додала да су учешћем на данашњем састану, сви актери показали јединство и политичку зрелост.

Цвијановићева сматра да је важно поменути и друге аспекте, а тичу се навода да нека земља када уђе у НАТО постане просперитетна, има механизме да се одупре кризама и постаје пожељна дестинација за стране инвеститоре.

"То није тачно јер примјери показују да су неке од чланица НАТО-а биле највише изложене свјетској кризи и трпјеле посљедице глобалне кризе, а многе нису дочекале да им инвеститори похрле. Друга важна димензија је и да ми не можемо финансијски да поднесемо терете које захтијева чланство у НАТО-у. Вјерујем, као и наши грађани, да би се у случају било каквог конфликта међу етничким групама овдје или удара са стране, неке интервенције, Оружане снаге БиХ распале", закључила је Цвијановићева.

"Овај састанак је био веома важан и показао је јединство", рекао је предсједавајући Предсједништва БиХ, Милорад Додик, који се осврнуо и на данашњу одлуку Приштине о формирању војске.

Нагласио је да је дио међународние заједнице подржао ову одлуку те да се да се овим промијенила регионална стабилност.

"Размотрићемо своје учешће у Оружаним снагама БиХ", додао је Додик и истакао да ће захтијевати да се Предсједништво БиХ одреди према овој ситуацији.

Међународна заједница игнорише потребе и захтјеве Републике Српске, истакао је Додик и још једном нагласио да је за Српску најбоље рјешење војна неутралност.

Милорад Додик, Жељка Цвијановић - прес (Фото: РТРС)

Састанак је био посвећен питању активирања Акционог плана за чланство БиХ у НАТО и позицији Републике Српске, посебно у свјетлу Резолуције о заштити уставног поретка и проглашењу војне неутралности коју је Народна скупштина Републике Српске усвојила 18. октобра прошле године.

Састанку, осим Цвијановићеве, присуствувовали су и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић, министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач, министар за просторнои уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић и министар правде Српске Антон Касиповић.

Присуствовали су и замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Небојша Радмановић, предсједавајућа Вијећа народа Републике Српске Нада Тешановић, као и директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић, предсједник ДНС-а Милорад Павић, предсједник СП-а Петар Ђокић, предсједник НДП-а Драган Чавић, као и Недељко Гламочак из СДС-а и Перица Бундало из ПДП-а, као и предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, предсједник Републичке организације породица заробљених цивила и погинулих бораца Недељко Митровић и предсједник Савеза логораша Републике Српске Бранислав Дукић.

Скупу су присуствовали предсједник Савеза организација и удружења ратних војних инвалида Републике Српске Драган Врховац, предсједник Организације старјешина Републике Српске Милован Милутиновић и предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић.

Министар иностраних послова у Савјету министара Игор Црнадак, те министри безбједности и спољне трговине и економских односа Драган Мектић и Мирко Шаровић нису дошли на састанак.

Раније је предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је Срни да је став Републике Српске у погледу чланства у НАТО и другим евентуалним војним савезима неутралност у односу на постојеће војне савезе све до евентуалног расписивања референдума на којем би била донесена коначана одлука о овом питању.

Повезане вијести:

Додик најавио иницијативу за осуду формирања војске Косова

Такозвана војска Косова - директан удар на стабилност у региону