latinica  ћирилица
22/01/2019 |  08:19 ⇒ 12:00 | Аутор: ТАНЈУГ

Почиње Свјетски економски форуму у Давосу

Предсjедник Србије Александар Вучић учествује на Свjетском економском форуму у Давосу, гдjе ће имати и значајне билатералне сусрете, између осталог, са њемачком канцеларком Ангелом Меркел и европским комесаром за проширење Јоханесом Ханом.
Свјетски економски форум у Давосу - Фото: илустрација
Свјетски економски форум у ДавосуФото: илустрација

Вучић ће, како је Танјугу речено у његовом кабинету, имати и сусрет са Меркеловом, која, иако је у ЦДУ формално предала лидерство Анегрет Крамп-Каренбауер, и даље, као и њена странка, чврсто вуче конце како њемачке, тако и европске политике.

Пресједник Србије ће учествовати и на сесији "Медијске слободе у условима кризе".

Зашто су слободни медији важни и како превазићи изазове који су посљедица све чешћих напада и пријетњи новинарима као и покушаја из јавне и приватне сфере да се угуши слобода изражавања - то су питања којима ће се уз Вучића на панелу бавити и руска новинарка Тина Канделаки, извршни уредник Вашингтон поста Мартин Барон, главни уредник и предсједник Ројтерса Стивен Адлер и Метју Галиција из Mundus journalisma.

Пред одлазак Вучић је и сам најавио да већ има у плану више билатералних сусрета са политичким и економским Европе и свијета, али тај списак још није закључен.

У Давосу ове године неће бити америчког предсједника Доналда Трампа, француског предсједника Емануела Макрона, британске премијерке Терезе Меј, као ни кинеског предсједника Си Ђинпинга, али швајцарско сеоце остаје мјесто гдје се финиширају одлуке које се тичу европских, али и глобалних политичких и економских процеса.

Трамп не долази због блокаде владе, "жути прслуци" су промијенили Макронову агенду не само на домаћем већ и на међународном плану, а слична ситуације је и са Терезом Меј која је преживјела гласање о повјерењу влади али јој предстоје нови изазови.

Вучић очекује да у Давосу може много тога доброг да се уради за Србију и да се земља представи у добром свјетлу.

Он подсећа да су први разговори о довођењу кинеских инвеститора у Жељезару почели управо у Давосу.

Према неким процјенама, Свјетски економски форум требало би да окупи више од 3.000 учесника из 115 економија свијета.

Тема четвородневног форума је "Глобализација 4.0: Обликовање глобалне архитектуре у доба четврте индустријске револуције" која има за циљ да укаже на растућу неједнакост, успон популизма/национализма и долазећу еру аутоматизације или "четврту индустријску револуцију", пише магазин Тајм.

Овогодишњи форум одржава се у условима флуктуација на тржиштима капитала и опште неизвијесности због успоравања глобалног економског раста, трговинских ратова и Брегзита.

За годину дана од посљедњег форума, САД и Кина увеле су узајамно тарифе на увоз робе у висини 250 милијарди долара и 110 милијарди долара, респективно, док је у Вашингтону тренутно на снази финансијска блокада владе због политичког сукоба око финансирања спорног зида према граници са Мексиком.

Велика Британија је и даље у ћорсокаку уочи планираног изласка из ЕУ, док су бројне европске земље протеклих година суочене са успоном популистичких партија, преноси ЦНБЦ.

На око 350 сесија, учесници форума ће, како је најављено, говорити о широком спектру тема, од глобалне економије до климатске кризе, али ће ове године изостати нека од најмоћнијих имена из свијета политике.

Ипак, велики број свјетских лидера ће присуствовати форуму.

Међу више десетина шефова држава и влада, учешће су потврдили њемачка канцеларка Ангела Меркел, израелски премијер Бенјамин Нетанјаху и јапански премијер Шинзо Абе.

У Давос долазе и директорка Међународног монетарног фонда Кристин Лагард и амерички милијардер и суоснивач Мајкрософта Бил Гејтс, који ће говорити на панелу посвећеном финансијским иновацијама, али и британски принц Вилијам.

Из WEF-a поручују да ће се 65 шефова држава и влада, и око 40 челника међународних организација, међу којима и генерални секретар УН-а Антонио Гутереш, појавити на форуму, док председник WEF-a Берге Бренде каже да ће чак 37 шефова држава или влада бити из Европе и Евроазије.

Свјетски економски форум основао је 1971. Клаус Шваб, њемачки професор економије, а тема првог скупа била је како усвојити амерички начин управљања.