latinica  ћирилица
11/04/2019 |  15:59 ⇒ 12/04/2019 | 09:00 | Аутор: РТРС

Рајчевић писао ЕK због опструкције акредитације јавних универзитета у Српској

Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво, Срђан Рајчевић, упутило је писмо Европској Комисији поводом опструкције реакредитације два јавна универзитета у Српској.
Срђан Рајчевић - Фото: РТРС
Срђан РајчевићФото: РТРС

Писмо преносимо у цијелости:

"Поштовани,

У име Владе Републике Српске желим да Вас информишем о ситуацији која се односи на политичку опструкцију процеса реакредитације два јавна универзитета из Републике Српске.

Након што је 10.4.2019. године у организацији Делегације Европске Уније у БиХ одржан састанак замјеника шефа Мисије ЕУ Калдуна Сина са директорима Агенције за акредитацију високошколских установа Републике Српске и Агенције за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ Биљаном Војводић и Енвером Халиловићем, поново је потврђено да нема напретка у договору у вези са уписом акредитованих установа из Републике Српске у Регистар који се води на нивоу БиХ.

Будући да је током овог састанка констатовано да не постоје никакве суштинске препреке нити сметње у погледу испуњавања захтјева, критеријума и стандарда од стране установа из Републике Српске, него да је ријеч само о вјештачки конструисаним бирократским препрекама, позивамо још једном Делегацију Европске Уније да у оваквој ситуацији као референтни извор података посматра и регистре установа које се воде на нивоу Републике Српске као надлежне образовне власти, али и Центра за признавања на нивоу БиХ који представља ENIC/NARIC центар БиХ.

Подсјећамо да је то и у складу са духом Лисабонске конвенције која предвиђа да се у случајевима препознавања система високог образовања увијек поступа у корист странке, у овом случају десетине хиљада студената универзитета из Републике Српске, као и академске заједнице и самих високошколских установа.

Такође указујемо на то да је БиХ земља комплексног административног уређења, те да би стога требало имати у виду и добре европске праксе земаља у којима дјелује већи број агенција за осигурање квалитета у области високог образовања као што су Белгија, Њемачка, Шпанија, Холандија итд.

Ово је тим више важно јер је из низа доказа видљиво да одбијање уписа у Регистар акредитованих установа на нивоу БиХ није став Агенције за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ као институције, него искључиво једне особе, директора Агенције који је ову одлуку донио без сагласности својих замјеника чиме је директно прекршен Статут ове агенције.

Будући да је Статутом Агенције предвиђено да одлуке доносе директор и замјеници из реда друга два народа консензусом, такође указујемо да је све будуће разговоре потребно водити искључиво уз присуство оба замјеника директора како би могући договори били легитимни и легални".

Повезане вијести:

Војводић: Кривична пријава против Халиловића

Гајанин: Принуђени да тражимо законску заштиту