latinica  ћирилица
13/05/2019 |  16:21 ⇒ 14/05/2019 | 00:59 | Аутор: РТРС

Приједор: Мјере заштите од поплава; У Костајници први степен приправности

У сјеверозападном дијелу Српске, велике падавине изазвале су поплаве.

Поплаве у Републици Српској биле су тема и емисије "Укрштеница" на нашој Телевизији, коју можете погледати ОВДЈЕ

У Приједору је проглашен први степен приправности заштите од поплава због раста нивоа водостаја ријеке Милошевице, Пухарске и Враголоваче.

У Новом Граду најкритичније је у Сводни, Видорији и Туњици. Засједали су градски и општински штабови за ванредне ситуације.

У насељу Врбице је заплављено неколико десетина стамбених објеката. Ватрогасци и грађани постављањем врећа покушавају да од воде одбране ово насеље. Иако се бујичне воде повлаче, због непрекидних падавина ниво ријеке Сане расте 10 центиметара по сату. Водостаји ријека расту у Костајници, Новом Граду и Козарској Дубици. Из приједорског Водовода поручују - вода из градског водовода исправна је за пиће.

Ватрогасци на терену испумпавају воду из подрумских просторија.

Највише позива било је из приједорског насеља Пухарска, гдје се рјечица излила из корита.

- За 15 минута Пухарска је излила у року од пола сата и захватила подручје око куће. У подруму има пола метра воде - прича Слободанка Радановић из овог насеља.

У насељу Врбице, усљед излијевања Милошевице, заплављена су бројна домаћинства. Мјештани санирају штету, али наредна ноћ за многе, кажу, биће неизвјесна.

- Нисмо спавали читаву ноћ, насипали смо, стављали вреће, момци су читаву ноћ носили вреће, ми смо дизалчи ствари по кућама - каже Зоран Суботић из насеља Врбице у Приједору.

У Приједору мјере заштите од поплава (Фото: РТРС)

Иако се бујичне и подземне воде повлаче, водостај ријеке Сане је у порасту за десет центиметара на сат.

- Ми чак у току ноћи очекујемо приближавање том критичном нивоу односно стању редовне одбране од поплава - рекао је Душан Врањеш, шеф Одсјека цивилне запштите Приједор.

Командир Територијалне ватрогасне јединице Приједор Небојша Миљуш рекао је да су ватрогасци на терену и да испумпавају воду, махом из подрумских просторија.

Према посљедњим мјерењима водостај ријеке Сане у Новом Граду од јутрос је виши за шездесет центиметара, а Уне за 52 центиметра.

У посљедња 24 сата у овој општини пало је 68 литара кише по метру квадратном. То је изазвало многе бујице,најтеже стање је у насељу Видорија.

Ријека Јапра у Будимлић Јапри код Оштре Луке, излила се из корита и заплавила неколико домаћинстава. У порасту су водостаји Уне и Саве у Козарској Дубици.

Прекинута је путна комуникација Божићи - Срефлије. Проблем ствара рјечица Моштаница због чега је заплављено неколико стамбених објеката. Водена бујица у Јутрогошти достигла је висину од метар и по кажу,мјештани. Три моста у потпуности су срушена, а више становника међу којима има и дјеце одсјечени су од остатка свијета.

- То је незапамћено, ни најстарији становник овдје није запамтио толику поплаву и толику воду - истиче Владимир Берић из Јутрогоште код Козарске Дубице.

Највише забрињавају водостаји Уне и Саве у овој општини који су у поратсу. Ситуација је под контролом у Козарској Дубици, али према прогнозама, максималан водостај Уне и Саве у овој општини очекује се са петка на суботу.

- Имамо сталну комуникацију са Владом Српске. Јуче су ме звали и понудили помоћ. Један дио насипа који је остао незавршен у односу на двије године управо се сада ради на интервенцију предсједника Владе - каже Раденко Рељић, начелник општине Козарска Дубица. 

У Мракодолу код Костајнице ријека Стригова излила се из корита и заплавила пољопривредна земљишта. Одсјечено је пет домаћинстава.

- Све што смо посијали, све је под водом - каже Милан Игњатовић из села Мракодол у Костајници.

Све дежурне службе су на терену и прате ситуацију. Грађани сјеверозападног дијела Српске вјерују да неће бити поновљене мајске поплаве из 2014. године.

ИЗВЈЕШТАЈ О ВОДОСТАЈУ РИЈЕКА у Српској можете пратити на сајту Хидрометеоролошког завода Републике Српске.

Стање водостаја ријека (ФОТО/ВИДЕО) у вашим градовима шаљите нам на

нашу Фејсбук страну(RTRSvijesti) или на Вибер - 065 149 000.