latinica  ћирилица
01/10/2019 |  08:18 | Аутор: СРНА

Нема формирања власти док из Уставног суда не оду стране судије

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да ће српска страна наредних дана, највјероватније, условити формирање власти на нивоу БиХ тиме да стране судије оду из Уставног суда БиХ.
Милорад Додик  (Фото:Siniša Pašalić/RAS Srbija) -
Милорад Додик (Фото:Siniša Pašalić/RAS Srbija)

- И ми ћемо сада, као неки други, почети да условљавамо формирање власти - поручио је Додик.

Он је поновио да су СНСД, чији је лидер, и српска коалиција од почетка тражили формирање власти на нивоу БиХ, да се с тим сагласио ХДЗ, али да је бошњачка политичка репрезентација окупљена око СДА почела да тај процес условљава наставком пута према НАТО-у, што је за Србе неприхватљиво.

Додик је рекао да је накарадан недавни позив лидера СДА Бакира Изетбеговића кандидату СНСД-а за предсједавајућег Савјета министара да изнесе свој програм, јер га Предсједништво БиХ није ни именовало.

- Он тражи од њега програм. Изетбеговић каже да тражи спровођење споразума лидера СНСД-а, ХДЗ-а и СДА од 5. августа, иако тамо пише да он не важи ако се не реализује за 30 дана. То је бесмислено - рекао је Додик у емисији "Досије" АТВ-а.

Он је подсјетио да се син Алије Изетбеговића понаша као његов бабо, који је одустао од споразума који су могли спријечити крвопролиће током посљедњег рата у БиХ.

Додик је рекао да актуелни негативни процеси у БиХ, у којима нису формиране основне институције, показују да та земља не мора да постоји.

- Са друге стране, институције Републике Српске функционишу, политичка ситуација је стабилна и друштво нипошто није подијељено, иако то неки покушавају тако да представе - рекао је Додик.

Он је појаснио да Српска функционише и без формирања новог Савјета министара и других органа заједничке власти.

- Немамо никакве користи од формирања тих органа, па и Предсједништва у коме сједим. Без обзира на моје велике напоре, није искоришћена прилика да реализујемо неке важне уговоре са Турском у вези за изградњом ауто-пута Београд-Сарајево или мостом на Сави. Вјероватно ће се то ријешити задњи дан, али то је потпуно неозбиљно - оцијенио је Додик.

Он је рекао да Српска наставља озбиљно да ради на наставку градње ауто-пута од Добоја према граници са Србијом у намјери да се Бањалука споји са Београдом.

- То говори да ми и не требамо заједничке институције - рекао је Додик.

Он је додао да заједничке институције хоће да блокирају битне пројекте, а не да рјешавају проблеме.

- Овдје се све покушава централизовати, унитаризовати - рекао је српски члан Предсједништва БиХ.

Према његовим ријечима, декларација СДА је озбиљна ствар и она је садашњем времену прилагођена ранија Исламска декларација Алије Изетбеговића према којој је доминација кључно питање Бошњака.

- Колико то иде континуирано и смишљено говори да су и на изборима по сваку цијену хтјели да имају 50 одсто плус једанг глас у БиХ да би причали о реорганизацији државе. Али то ништа не значи док је Српска свјесна својих права и онога што има - рекао је Додик и додао да треба испитати да ли је попис на разне начин штиман у корист Бошњака.

Он је рекао да је лидер опозиционог СДС-а Мирко Шаровић правдао декларацију СДА помињући декларацију СНСД-а, којом се афирмише право на самоопредјељење Срба у БиХ.

- Шаровић је морао да то уради јер је преузео неке обавезе. Њему је дан боравка у Савјету министара важнији од свих интереса Српске. Зашто људи из СДС-а не знају да у повељи УН пише о праву народа на самоопредјељење, а српски народ је народ? Ми и данас кажемо да желимо право на статус и на самоопредјељење - поручио је Додик.

Он је поновио да је од међународне заједнице негативно прихваћено помињање референдума о било ком питању од значаја за Србе из БиХ.

- Отишли смо на један референдум и он је прошао. Биће их још и мој народ мора научити да своје политичке захтјеве може несметано и јасно да износи, те да ће своја статусна питања увијек рјешавати референдумом, а никада сукобом. Неће овдје бити никаквог сукоба и рата. Не могу искључити неки терористички напад с обзиром на присуство терориста у БиХ који су се вратили са Блиског истока, али формацијског рата и сукоба неће бити. Ми то уопште не призивамо - поручио је Додик.

Он је рекао да није прихваћен његов недавни приједлог лидерима опозиције из Српске да напусте Савјет министара и заједно са владајућом коалицијом направе заједнички наступ или да на сједници Народне скупштине Републике Српске заједнички донесу закључке о унитаристичкој декларацији СДА и понашању међународног фактора.

- Урадили су то иако су на посљедњим изборима добили 30 одсто мање подршке јер су лоше радили на заједничком нивоу власти. И данас настављају политику лажног представљања и скривања - рекао је Додик и додао да опозицији у Српској у посљедње вријеме само штету наносе неистине које износе о наводној вјежби НАТО-а на Мањачи и слично.

Он је рекао да нико више, па и међународни фактор, неће од Српске моћи било шта да узима, а да никога у њој не пита.

Говорећи о мигрантској кризи, Додик је навео да је мигрантски талас према западној Европи посљедица неодговорне политике Запада и његовог увођења демократије по свијету, на шта је јавност европских земаља већ негативно реаговала.

- Мигранти се, након што су европске земље затвориле границе, покушавају задржати на овом простору, јер БиХ нема организован систем и јасан став према том питању. У незаконито кријумчарење миграната укључени су чак и људи из БиХ који би то требало да спречавају - упозорио је Додик.

Српски члан Предсједништва је објаснио да Европа мигрантски проблем рјешава тиме што покушава да их задржи у БиХ и интегрише их на разне начине у овдашњи систем.

- Ми у Српској смо, након приједлога са нивоа БиХ да се мигрантски центри отворе у нашим градовима, рекли да код нас неће бити избјегличких кампова. Не можемо спријечити да неко пролази, али неприхватљиво је да се ту задржава вишедневно - рекао је Додик.

Он је нагласио да је ниво власти БиХ пропустио да спријечи улазак миграната, те да је на Федерацији БиХ и другим нивоима власти у том ентитету да рјешавају проблеме у вези са њима на простору Бихаћа и других градова.

- Ту видимо потпуну неспособност и непостојање синхронизованог дјеловања. Тамошње домицилно становништво је у сваком погледу угрожено од миграната - рекао је Додик.

Он је оцијенио да дио бошњачке политике наклоно и благо гледа на проблем задржавања миграната у БиХ, вјероватно с намјером да се у вези с исламом реализују одређени њихови популациони пројекти, односно да мигранти у будућности постану политички фактор у БиХ.

- Тако се може десити и да Европа у једном тренутку каже да морамо мигранте укључити у политички систем, а то је им дамо право гласа. Ми у Српској морамо остати одлучни да не дозволимо било какав вид интеграције и задржавања миграната код нас - упозорио је Додик и додао да и даље актуелни Савјет министара у погледу мигрантске кризе није урадио ништа корисно.