

Програм реформи није проблематичан за Русију (ФОТО)
И док се чека формирање Савјета министара, не престају полемике у вези усвојеног Плана реформи, чиме је окончана блокада овог процеса.
На састанку са српским чланом Предсједништва БиХ, Милорадом Додиком, руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов поздравио је договор политичких партија о формирању новог Савјета министара. За Русију, каже Иванцов, усвојени Програм реформи није проблематичан.
- Колико сам схватио, питање АНП и питање МАП тренутно је скинуто са дневног реда у БиХ - рекао је Иванцов.
То је потврдио и замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Небојша Радмановић, гостујући у нашој емисији Телеринг.
Заустављање НАТО интеграција основна је, тврди, разлика између АНП-а и усвојеног Програма реформи.
- У овом документу, од 20 страница, ниједна скраћеница МАП се не спомиње. Дакле, нема МАП. Дакле, не идемо у НАТО. Овим документом се изашло у сусрет томе - рекао је Радмановић.
Међутим, још актуелни министар иностраних послова БиХ, Игор Црнадак, не вјерује у те наводе, док Програм реформи не буде јавно објављен.
- Јер ће то значити да је МАП сахрањен за сва времена. То ће бити верификација одустајања БиХ од чланства у НАТО и одустајање од одлуке Предсједништва БиХ из 2009. године - сматра Црнадак.
Поручио да ће јавно честитати Додику ако се ово испостави тачним, иако, каже, не сматра да је то најсрећније рјешење. Објављивање документа још једном су затражили и из СДС-а, позивајући се на закључке које је недавно усвојила Народна скупштина Републике Српске о неуставној трансформацији дејтонске структуре БиХ.
- Поставља се питање како НСРС може да дјелује на основу ових закључака, када не знамо шта пише у том фамозном документу који су потписали у Предсједништву БиХ? Да ли Српска иде према НАТО-у или не? Ми мислимо да иде - навео је Давор Шешић посланик СДС у Народној скупштини Републике Српске.
Скупштински закључци требало би да су обавезујући документ за представнике Српске у заједничким институцијама, каже предсједник Народне скупштине, Недељко Чубриловић. Увјерен је да је то био случај и током преговора о Програму реформи.
- Нема разлога да вјерујем неким конструкцијама, а да не вјерујем људима који су учествовали у томе. Нема разлога да не вјерујем у оно што је Додик појашњавао гостујући у електронским и писаним медијима - истакао је Чубриловић.
Постигнути договор поздравио је и замјеник предсједавајућег Дома народа БиХ, Никола Шпирић, истакавши да је потребно што брже формирање власти.
- Трагично је како се понашају одлазећи министри из Републике Српске у својим настојањима да оцрне договор који је постигнут међу странкама које ће формирати власт на нову БиХ. Сви би требало да буду свјесни да улазимо у годину пуну изазова и да је кључно да се формира нова власт, а не да се ухљеби кадар ових што одлазе - сматра Шпирић.
Шпирић је поручио и да је заказивање сједнице Савјета министара, у техничком мандату, само дан уочи сједнице Представничког дома парламента БиХ на којој би требало да буде потврђено именовање Зорана Тегелтије за предсједавајућег савјета министара, апсурд који осликава стање у БиХ. А ако Тегелтијино именовање добије потврду у Представничком дому, почиње да тече рок од 35 дана за формирање Савјета министара. Према најоптимистичнијем сценарију, тај поступак могао би бити окончан до половине децембра.