latinica  ћирилица
27/12/2019 |  07:56 ⇒ 11:20 | Аутор: РТС

Митрополија: Закон донијет да би се отела имовина православне цркве

Митрополија црногорско приморска реагујући на доношење закона о слободи вјероисповијести истакла је да су предложени амандмани били минимум минимума, а да је црногорски режим њиховим одбијањем у суштини одбио да се о својинско-правним односима расправља пред судовима те земље у редовним поступцима у складу са препорукама Венецијанске комисије.
Митрополија црногорско-приморска (фото:nspm.rs) -
Митрополија црногорско-приморска (фото:nspm.rs)

Истичу да то јасно потврђује сумње да се овај закон доноси, не да би се обезбиједила слобода вјере, већ да би се приступило отимачини имовине православне цркве.

У саопштењу објављеном на сајту Митрополије црногорско приморске се наводи да је Скупштина Црне Горе усвојила "дискриминаторан и неуставан Закон о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, претходно одбивши три амандмана, које је преко посланика Демократског фронта, доставила Митрополија црногорско-приморска".

Додају да је амандмане претходно одбила и Влада Црне Горе на својој ванредној седници, као и да су имали још низ примједби на приједлог закона, на које им никад није одговорено, а ради мира и братске слоге предложили су само три амандмана.

- Достављени амандмани су представљали минимум минимума који је Влади и Скупштини понуђен од цркве, како би се допринијело смиривању друштвених тензија и предуприједиле тешке посљедице које могу настати доношењем оваквог Закона - наводи се у саопштењу.

- Амандман на чланове 62, 63 и 64, који су били најпроблематичнији, гласио је: чланови 62, 63 и 64 предлога закона бришу се и додаје нови члан 62 који гласи: 'Имовинско-правни спорови између Црне Горе и вјерских заједница у погледу вјерских објеката и земљишту који су настали до 1. децембра 1918. године искључиво се могу рјешавати пред надлежним судовима у парничним поступцима у складу са ратификованим међународним уговорима, Уставом Црне Горе, Законом о својинско-правним односима, Законом о државном премјеру и катастру непокретности и другим релевантним прописима. Поступке ће у име Црне Горе водити Заштитник имовинско-правних интереса Црне Горе - истиче се у саопштењу.

Указују да је црногорски режим одбијањем ових амандмана, "који су представљали часни излаз за све у овој нечасној работи, у суштини одбио да се о својинско-правним односима расправља пред судовима ове земље у редовним поступцима, у складу са препорукама Венецијанске комисије".

- На тај начин су јасно потврђене сумње наше цркве да се овај закон, прије и изнад свега, доноси, не да би се обезбједила слобода вјере већ да би се приступило отимачини имовине православне цркве и тиме започела реализација циља из програма владајуће партије, који је прокламовао предсједник те партије и предсједник Црне Горе – стварању/"обнови" нове, државне, подобне и послушне режиму "аутокефалне црногорске православне цркве - наведено је у саопштењу.

Сматрају да сву одговорност за посљедице доношења оваквог закона сносе директно посланици који су гласали за његово усвајање, Влада Црне Горе која га је предложила, као и предсједник Црне Горе Мило Ђукановић "изазивајући нарочито хапшењем опозиционих посланика и насиљем према окупљеним грађанима широм наше земље, нечувене диобе и мржњу и уводећи Црну Гору у ситуацију која никоме добра донијети не може".

- Захваљујући овоме, православни вјерници у Црној Гори дочекују један од најтужнијих Божића у новијој историји - закључује се у саопштењу Митрополије црногорско приморске.

Повезане вијести:

Владика Јоаникије: Бранићемо се у сваком селу, светиње неће да падну у руке безбожника

Тројица посланика Демократског фронта чекају саслушање код тужиоца, остали пуштени