

Тартуфи - благо под земљом; Из Крупе на Врбасу на свјетско тржиште (ВИДЕО)

Мијодраг Вуковић из бањалучког насеља Крупa на Врбасу љубав према гљиварству гаји од малих ногу. Са оцем, који је дугогодишњи трагач, ишао је у шуму у потрази за гљивама. У лов на тартуфе кренуо је прије шест година. Осим стручне литературе морао је да набави и специјалну инталијанску расу паса које је обучавао за проналажење ове гљиве.
- У свијету постоји неколико врста паса које могу да трагају за тартуфима, а ја сам се одлучио за најбоље. То су Лаогото Рамоњоло италијански пси који у генетском материјалу имају предиспозицију да буду добри тартуфари - истиче Вуковић.
Тартуф захтијева за раст посебне временске услове и доста влаге. Зато се ових дана креће у потрагу за овим неугледним подземним гљивама.
- Право вријеме за тражење тартуфа је током цијеле године, изузев мјесеца априла када се оне налазе у некој врсти хибернације и тада их не тражим - каже Вуковић који додаје да је почео и са прерадом ових скупоцјених гљива, а план је да осим тих прерарађевина тржишту понуди и надземне, дивље самоникле гљиве.
- Прерађевине од црног злата носе назив “Вук тартуфи” и могу се наћи у "Крајишкој кући" у Бањалуци која ће у будућности бити репрезантативна не само за наш град него и за регијују - каже Вуковић.
У свему овоме има подршку породице, а најмлађима преноси тајне гљиварства.
Тржишта за ове скупоцјене гљиве не мањка. Цијена за килограм тартуфа износи од хиљаду па до неколико хиљада евра.