latinica  ћирилица
05/11/2020 |  15:23 ⇒ 20:54 | Аутор: СРНА

Максимална цијена земљишта на Јахорини биће 420 КМ по метру квадратном (ВИДЕО)

Представници Олимпијског центра "Јахорина", општина Пале и Трново и заинтересованих лица, власника парцела и објеката, постигли су данас на Јахорини договор у вези са докупом и легализацијом објеката и рјешавањем парцела којима располажу, при чему је утврђено да највиша цијена земљишта не може прећи 420 КМ по метру квадратном.
ОЦ "Јахорина" - Фото: СРНА
ОЦ "Јахорина"Фото: СРНА

На састанку организованом поводом рјешавања имовинско-правних односа на подручју општина Пале и Трново, речено је да је ову иницијативу покренуо српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, а да су је подржали Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове и Правобранилаштво Републике Српске.

Предсједник Надзорног одбора ОЦ "Јахорина" Недељко Елек на конференцији за новинаре у хотелу "Термаг" изразио је наду да ће након овог састанка имовинско-правни-односи на Јахорини бити коначно ријешени заједничким договором.

Према његовим ријечима, максимална цијена парцела на Јахорини неће прелазити 420 КМ /по метру квадратном/, док ће минимална цијена бити одређена на основу процјене вјештака.

Он је појаснио да је ријеч о људима који на овој планини имају земљу и који су ушли у одређене процесе докупа, легализације и евентуално проширења својих објеката, а ради се укупно о око 100 захтјева.

Елек је подвукао да се на Јахорини ништа не ради нелегално, те да је у току изградња око 200.000 метара квадратних за које су плаћене све дажбине општинама Пале и Трново.

Елек је за прољеће најавио изградњу гондоле са Пала до Јахорине, чија ће полазна станица бити на локалитету код бивше Фабрике мотора на Корану.

Начелник општине Пале Бошко Југовић потврдио је озбиљну заинтерсованост за рјешавање око 50 појединачних случајева и захтјева који се тичу имовинско-правних односа на Јахорини, као и укупну мобилност туристичке понуде у овом дијелу Републике Српске.

Према његовим ријечима, Пале су у протеклом мандату продале седам локација на Јахорини.

Он је позвао све заинтересоване стране за проширење и обликовање парцела на разумијевање и сарадњу.

Југовић је обећао сарадњу Општине Пале и у вези са изградњом амбуланте и полицијске станице на Јахорини.

Начелник општине Трново Драгомир Гаговић рекао је да би било добро да се у интересу грађана Трнова што прије ријеши спорних око 1.000 метара квадратних на подручју ове локалне заједнице.

Он је потврдио да је Трново продало тек 10 парцела на Јахорини, истичући да се ту ради о оправданом потезу општинске управе.

Према његовим ријечима, сва градња на трновском дијелу Јахорине одвијала се у складу са Регулационим планом, и додао да ће на том локалитету, са постојећих 2.500 лежајева, бити изграђена нова ски-стаза и жичара.

- Сваки проблем на Јахорини је и проблем ОЦ-а. Одлучни смо да заједно са свим потенцијалним инвеститорима ријешимо све актуелне проблеме у вези са изградњом на Јахорини и на Палама, што подразумијева контролисани изградњу на основу регулационог плана. Тај процес укључује и изградњу гондоле са Пала до Јахорине, што ће допринијети планском уређењу Јахорине - рекао је директор ОЦ "Јахорина" Дејан Љевнаић, изразивши задовољство резултатима данашњег састанка.

Он је захвалио српском члану Предсједништва БиХ Милораду Додику за свеукупну подршку развоју Олимпијског центра "Јахорина".

Захваљујући инвестицијама ОЦ "Јахорина", истиче Љевнаић, порасла је и цијена земљишта и некретнина на олимпијској љепотици, што је корисно и за људе на Јахорини и за ширу друштвену заједницу.

Он се у име ОЦ "Јахорина", организатора овог састанка, захвалио свим учесницима и надлежним институцијама на максималним напорима које су уложили у постизању коначног рјешења имовинско-правних захтјева на Јахорини.

Представник Правобранилаштва Републике Српске Милимир Говедарица обећао је, такође, помоћ и подршку ове институције на рјешавању свих спорних питања у вези са изградњом на Јахорини, а у складу са законским рјешењима и регулационим плановима.

Директорка Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Босиљка Предраговић изјавила је да ће ова институција дати савјетодавну и стручну помоћ у рјешавању имовинско-правних односа у вези са земљиштем на Јахорини.

Она је навела да су представници Геодетске управе, као институције надлежне за рјешавање спорних имовинско-правних односа, данас на Јахорини присуствовали састанку представника општина Пале и Трново и власника парцела, који је организован поводом рјешавања имовинско-правних односа.

Предраговићева је навела да је договорена продаја својине непосредном погодбом која је могућа само у правним ситуацијама гдје постоји легализација и формирање грађевинске парцеле.

Она додаје да је измијењен Регулациони план, па је људима наметнуто да докупе додатно земљиште да би формирали грађевинску парцелу.

Предраговићева каже да из тог разлога закон омогућава непосредну погодбу којом је на неки начин утврђена цијена земљишта са максималним износом од 420 КМ по метру квадратном.

- У сваком другом случају јединица локалне самоуправе и Република продају своју имовину путем лицитације и тада скупштинска одлука може да игра улогу у смислу од ког износа се може кренути са лицитацијом таквог земљишта. Наравно да нису исти случајеви и у том погледу се разликује цијена - рекла је Предраговићева.

Она је навела да ће Геодетска управа, на захтјев власника земљишта, односно јединице локалне самоуправе и заинтересових лица, да реорганизује своје пословање на начин да ће да пребаци правнике из других подручних јединица, јер их нема довољно у подручним јединицама Пале и Илиџа како би могли да одговоре на захтјеве у што бржем поступку.

- Сви захтјеви се рјешавају према законом прописаној процедури са одређеним роковима и то неће моћи да се скрати. Држимо се закона, али са већим бројем правника и са већим бројем захтјева поступак ће иће брже - објашњава Предраговићева.

Она је навела да је реорганизација била на захтјев српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и на молбу начелника заинтересованих општина, те да све остало зависи од самих странака у поступку и вјештака који ће утврђивати цијену, која неће бити виша од 420 КМ.

Предраговићева указује да су свака парцела и сваки објекат посебни за себе, те да ће вјештаци, у складу са законом, вјештачити сваку парцелу, као и да је поднесено око 100 захтјева.