

Министарство финансија: Обмане нетачним подацима пред сједницу НСРС
- Обзиром на различите уставне надлежности ентитета, министарства финансија Републике Српске и ФБиХ евидентирају дуг на различит начин, јер се већи дио надлежности, односно финансирања јавних функција врши са нивоа кантона унутар ФБиХ, односно у Републици Српској из буџета Српске. Самим тим, кантони и треба да евидентирају дуг настао по том основу, али се тај дуг не види у кварталним извјештајима о дугу ФБиХ, кога објављује Министарство финансија ФБиХ - истичеу у саопштењу.
Подсјећају грађане да се министарства унутрашњих послова, образовање, здравствена заштита и бројне друге функције финансирају са кантоналног нивоа у ФБиХ, те се како истичу, може закључити да подаци које је упоређивала уважена народна посланица, нису упоредиви.
- Република Српска је била највише задужена 2005. године када је садашња опозиција била на власти. Тада је укупан дуг био 58,71 одсто БДП, а тада није било велике свјетске економске кризе, нити поплава, нити пандемије. Са стањем 31. септембра 2021. године укупан дуг Републике Српске у односу на БДП је 53,10 одсто. Подсјећања ради, Мастрихтским уговором је одређена горња граница дуга на нивоу 60 одсто БДП-а, што су посљедњих година увелико превазишле бројне чланице Европске уније - истичу у саопштењу.
Такође, наводе, јавни дуг је 2005. године био 54,61 одсто, а према посљедњим подацима јавни дуг Републике Српске је 43,80 одсто БДП-а, што значи како тврде, да је јавни дуг сада нижи него у вријеме док је Партија демократског прогреса била у власти.
- У складу са међународно признатим критеријумима за ниво задужености одређене земље, Република Српска се убраја у ред умјерено задужених земаља, а приликом доношења одлука о задуживању води се искључиво интересима грађана и привреде Српске - кажу у Министарству финансија.