

Ћорић: Посао за 600 радника у кинеској фабрици за прераду папира

Ћорић је са српским чланом Предсједништва БиХ Милорадом Додиком у четвртак, 10. децембра, разговарао са делегацијом кинеских компанија.
Тема састанка биле су могућности улагања у области саобраћајне инфраструктуре, енергетског сектора, екологије, као и друге активности од великог интереса за Српску.
Ћорић је рекао за Глас Српске да су три од пет присутних кинеских компанија на том састанку прошле године биле међу 50 најбоље рангираних у свијету.
- Они су изразили спремност да чак у једном дијелу одређене пројекте финансирају из властитих средстава, значи, без кредитних аранжмана са кинеским банкама - навео је Ћорић.
Према његовим ријечима, управо једна од тих великих кинеских фирми жели и да изгради фабрику за прераду папира на територији Српске.
- Остало је да још дефинишемо локацију на којој би се фабрика налазила. До краја ове године дефинисаћемо је, а потом видјети шта је још неопходно да уради Република Српска да бисмо створили све предуслове да инвеститор може кренути са радовима у сљедећој години - нагласио је Ћорић.
Према његовим ријечима, та фабрика би запошљавала 300 радника у првој фази и још 300 радника у другој фази.
- Комплетна уговорена производња била би извозно оријентисана - истакао је Ћорић.
Он је напоменуо и да су кандидовали дионицу Брод на Дрини - Тјентиште, процијењене вриједности око 150 милиона марака.
- Пробаћемо припремити сву потребну документацију, да бисмо могли расписати јавни тендер - рекао је Ћорић.
Са делегацијом кинеских компанија разговарано је и о модернизацији Жељезница Републике Српске.
- Договорили смо да кинеске жељезнице направе мастер план за модернизацију ЖРС. То ћемо почети радити већ почетком идуће године. Они су изразили спремност да из властитих средстава финансирају тај мастер план - навео је Ћорић.
Тема разговора са кинеском делегацијом била је, између осталог и изградња пречистача отпадних вода у седам градова у Српској.
- Представници кинеских компанија већ су обишли све те градове и тражили потребне информације. Сада припремају анализу, да би на свој начин изнијели како виде тај пројекат, па да онда пробамо дефинисати услове - истакао је Ћорић.