

Коју би цијену европског ембарга на руску нафту платио Западни Балкан? (ВИДЕО)

Најаве нових санкција Европске уније Русији, које би се тицале увоза нафте из те земље, додатно компликују ситуацију и тржиште чине неизвјесним и код нас, и у региону. Оно што је извјесно јесте да ће гас у Србији поскупјети у јуну.
Цијене горива, а самим тим и робе широке потрошње ће расти, то је јасно, кажу економисти. Колико - нити могу нити желе да прогнозирају.
Економија под рефлектором геополитике губи смисао. Забрана увоза нафте из Русије коштала би развијене земље Европске уније, али највише би, сматрају, посљедице осјетио Западни Балкан.
Колика ће бити цијена гаса у наредном периоду у Србији требало би да буде познато половином маја. Оно што је извјесно јесу нови уговори са руским Гаспромом и цијена већа од садашње.
Економска нестабилност, процјене су појединих економиста, трајаће најмање годину до двије.
Трошкови ће се, кажу, прелити на производне активности, што ће утицати на слабљење стандарда и смањење обима пословања.
Тражиће се енергенти на другим дестинацијама.
Аналитичари сматрају да ће свијет бити економски подијељен. Русија ће на истоку, у Кини и Индији отворити ново тржиште за извоз нафте и гаса. Америка ће енергенте скупље продавати Европи.
А ми и регион и даље ћемо бити ту негдје на расцјепу истока и запада и много више осјећати посљедице утицаја геополитике на економију.