

Шта су мајмунске богиње - нема разлога за панику (ВИДЕО)

Температура, општа слабост, увећање лимфних чворова, а потом осип који је израженији на кожи гениталија, симптоми су који указују на вирусно обољење, широј јавности познато као мајмунске богиње.
- Мајмунске богиње изазива вирус који има две кладе – западноафричку и централноафичку. Тренутно је у циркулацији западноафричка клада за коју се процењује да је смртност мања него код централноафричке и она износи око 3,6 процената - каже др Драгана Ђорђевић Плавша, са Институт аза јавно здравље "Батут" .
Мајмунске богиње не преносе се лако. Mали проценат људи, од укупног броја особа који су били у контакту са обољелим, бива заражен.
- Може се пренијети током контакта са другом особом, такође приликом угриза или огреботине у контакту са дивљом животињом, као што су глодари..Индикретно, ако користите исти пешкир са зараженим, или сексуалним путем. Никаквог разлога за страх и панику нема. То је болест која повремено побјегне из свог афричког континента - нагласила је др Нина Родић Вукмир, са Института за јавно здравство Републике Српске.
Оно што уноси мистерију јесте чињеница да су сви заражени у Европи мушкарци, у доби између 20 и 40 година.
- За одређени број тих мушкараца је јасно установељено да су били у блиском контакту са другим обољелилм мушкарцем. Кад кажем блиском контакту мислим на хомосексуланост. Зашто нема жена? Tо ће неко морати да одговори - истакао је др Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог.
Превентиву представља редовна хигијена и избјегавање контакта са зараженима. Грађани слабо информисани о овом вирусу.
Терапија мајмунских богиња усмјерена је на ублажавање симптома и спречавање компликација као што су секундарне бактеријске инфекције. Европска агенција за лијекове регистровала је антивирусни лијек тековиримат за лијечње мајмунских богиња. Фармаколошка терапија дјелује на адекватан и ефикасан начин, потврђују стручњаци.