

Украјини и Молдавији кандидатски статус; БиХ на чекању (ФОТО/ВИДЕО)

Србија је била критикована због неувођења санкција Русији. Ово је потврдио предсједник Србије Александар Вучић.
Лидери западног Балкана су изразили разочарење што ЕУ није изашла у сусрет региону.
Званичних информација из Европског савјета, ипак, није било јер је конференција за новинаре, која је требало да буде одржана након самита западног Балкана и ЕУ, изненада отказана.
Предсједник Србије Александар Вучић истакао је на конференцији за новинаре са премијерима Албаније и Сјеверне Македоније, Едијом Рамом и Димитром Ковачевским да ни Сјеверна Македонија и Албанија нису добиле конкретне датуме.
Dodik: BiH neželjena iznutra i izvana #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/Y0N1YrHUPr
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) June 23, 2022
- Приштина није добила визну либерализацију. БиХ није добила кандидатски статус - рекао је Вучић.
Вучић је истакао да је Србија подржана у Бриселу за наставак преговора.
- Вјерујем да наши пријатељи из Скопља и Тиране заслужују отварање поглавља и надам се да ће се то десити ускоро. Урадили су све што је од њих тражено. Ако урадите анализу за сарадњу с ЕУ, Србија је повећала размјену са Унијом за 30 одсто, вјеровали или не. Ми смо захвални Мишелу, Борељу, Урсули, Вархељију јер су нас слушали преко три сата - рекао је Вучић.
Nedvosmislena podrška integrisanju regiona u EU #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/UN8QtUM5mr
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) June 23, 2022
Нагласио је да подржава приједлог Емануела Макрона о успостављању Европске политичке заједнице
- Постојали су снажни притисци због ситуације у Украјини. Чланци су принтани о томе како Србија покушава да наруши интегритет појединих земаља, да разврстава трупе. Да ли сте чули иједно извињење. Нисте. Не тражимо правду и нисам овдје да правдам нашу позицију. Ја сам обавезан одлукама Савјета безбједности и другим одлукама. Надам се да ћемо бити у стању да ријешимо ову ситуацију - рекао је Вучић.
Нагласио је да ће урадити све да Србија унаприједи односе са Албанијом и Сјеверном Македонијом.
- Нас тројица смо дошли на ту идеју да се бринемо сами за себе, за комшије. Нама није требао нико други. Три земље су нашле начин да побољшају сарадњу - навео је Вучић.
Разговарали смо о могућностима убрзања евроинтеграција земаља Западног Балкана, као и о јачању међусобног поверења када је у питању придруживање нашег региона #EU. Захвални смо нашим пријатељима из #EU што су показали стрпљење и што су нас још једном подржали на европском путу. pic.twitter.com/JiVbNf7tL8
— Александар Вучић (@predsednikrs) June 23, 2022
Ковачевски је рекао да су Албанија и Сјеверна Македонија остали без почетка отварања поглавља, поручивши да не смију бити таоци одлука других.
Он је истакао да је Бугарска зауставила одлуку о почетку отварања преговора.
- То је неприхватљива одлука за земљу која је кандидат 18 година, и за Владу и грађане. Сјеверна Македонија је урадила много и вријеме је да Европска Унија уради своје - нагласио је Ковачевски.
Он је рекао да "Отворени Балкан" није замјена за ЕУ, али да ће помоћи приликом процеса интеграција.
- "Отворени Балкан" не смије да буде замјена за чланство у ЕУ - истакао је премијер Сјеверне Македоније.
Рама је изразио жаљење због изостанка почетка преговора.
- Имамо много тога да урадимо и урадили смо доста да дамо подршку иницијативи француског предсједника Емануела Макрона - рекао је он и додао да је Бугарска увијек ту када је ријеч о блокадама.
Рама је истакао да се тиме уништава дух проширења ЕУ.
- НАТО држава је блокирала и киднаповала друге двије чланице - Албанију и Сјеверну Македонију - рекао је он.
Рама је исткао да је Србија у посебној позицији.
- Већина народа подржава једну страну у сукобу у Украјини, а Србија је и осудила поједине поступке, што није препознато у Бриселу. Констатовао је да је ријеч о политици развлачења. Не требамо конфликте и зато требамо наставити овим путем - рекао је Рама.
Повезане вијести:
Борељ разочаран због застоја у преговорима са Скопљем и Тираном