

Пахор: БиХ у зачараном кругу инсистирања на испуњавању услова

Пахор је рекао да је добро то што је, захваљујући словеначкој иницијативи, на БиХ скренута пажња у завршном документу.
Он је изразио разочарење односом ЕУ према пријему земаља региона, те нагласио да не разумије зашто се регионалној иницијативи "Отворени Балкан" не придруже и други, а нарочито самопроглашено Косово јер је то "сјајна платформа за побољшање односа".
Пахор је за "Политику" оцијенио да се сада у овим условима одлучује о геополитичкој судбини западног Балкана за наредних 10 до 15 година.
- Чињеница да ЕУ не жели или не зна снажније да дође у овај дио Европе, имаће посљедице. На овом простору ће се утврдити Русија, Кина, Турска и заливске државе. ЕУ никако не успијева да то сагледа - рекао је Пахор и поручио да ће се и даље залагати за европску перпективу западног Балкана и његово прикључивање Унији.
Он је констатовао да су се прилике у Еворпи знатно погоршале, посебно због украјинске кризе, оцијенивши да је пољуљана цјелокупна безбједносна и политичка архитектура и да има много разлога за бригу.
Пахор каже да епидемија ковида 19 још није прошла, инфлација може да се претвори у рецесију, док се Европа суочава са прехрамбеном и енергетском кризом, што може да утиче на социјалну стабилност.
Говорећи о Косово у Метохији, предсједник Словеније је навео да је Србија формално у праву када каже да Европа документима инсистира на нормализацији односа Београда и Приштине, а не на међународном признању, али да се у политичком смислу очекује да дијалог доведе до међусобног признања.
Пахор је напоменуо да је легитимна жеља Београда да не приступи НАТО савезу, истичући да вјерује да ће и Србија и ЕУ учинити све да та земља што прије постане чланица Уније за шта војна неутралност није препрека, али је потребна јединствена спољна политика свих чланица европског блока.
- Видим да мој пријатељ предсједник Србије Александар Вучић не може у потпуности да рачуна на европску будућност Србије, зато се труди да очува стратешке односе на свим странама, а то је у овим геополитичким подјелама све теже. Надам се да ће Србија успјети да премости садашњу захтјевну геополитичку ситуацију у духу европских вриједности - рекао је Пахор и нагласио да су односи Србије и Словеније одлични.