

У мајевичком селу Доња Трнова свако домаћинство бави се воћарством (ВИДЕО)

Ипак, оно по чему је препознатљиво јесте то што се скоро свако домаћинство бави воћарством.
На падинама Мајевице које се благо спуштају у семберску равницу смјештена је Доња Трнова, питомо село са 500 домаћинстава и око 1600 становника. Већина мјештана запослена је у Руднику и термоелектрани, а многи који раде у фирмама баве се и пољопривредом.
- Кроз Трнову ко једном прође, пожели поново да сврати. Многи су ту дошли и ту и остали, формирали своје породице и живјели до краја живота - рекао је Владо Глигоревић секретар мјесне заједнице Доња Трнова.
У овом селу 1943. године штампан је први број новина Ослобођење, које је покренуо Родољуб Чолаковић. Село је током Другог свјетског рата била партизанско упориште.
- Овдје се традиционално обиљежава 27. јули и то није престајало од средине прошлог вијека. У споменику овдје исписана су имена 3.279 погинулих бораца од чега је 222 човјека из ДоњеТрнове, који су погинули у Другом свјетском рату. Ту се рачунају и жртве фашистчког терора, а 106 бораца са пушком у руци. Међу њима 12 дјевојака - изјавио је Ђоко Јовић.
Скоро свако домаћинство бави се воћарством. Тако је и у породици Владић стасала трећа генерација.
- Овдје се налази струјање зрака са Гучева из Србије и са Мајевице. И кад нема вјетра и то погодује шљиви. Добар је род, родило је фино, прошла година је била рекордна - додао је Војислав Владић.
Доњу Трнову као своју можда и посљедњу животну станицу одабрала је и породица Милер из Њемачке. Јагода која је родом из Прњавора давно се отиснула у свијет. Са супругом је сваких 10 година мијењала адресу, па након Африке и Француске један клик на интернету довео их је овдје.
Иако је Трнова село у којем се може лијепо живјети нажалост све је мање становника што показује и податак да основну школу сада похађа 186 ученика а некада је ова школа имала и 780 ученика.