

Влада Српске утврдила Приједлог Закона о допуни Закона о пензијском и инвалидском осигурању

Приједлогом породичног закона значајно је унапријеђена заштита права и интереса дјетета, а посебно у погледу одржавања личних односа са дјететом, вршења родитељског права и права дјетета на слободно изражавање мишљења.
Прецизније су уређени имовински односи између брачних супружника а посебну новину представља увођење института породичног дома, који ужива посебан правни режим у случају престанка брака или заједнице живота родитеља малољетног дјетета.
Редефинисан је институт усвојења са циљем да се унаприједи и прецизира оцјена подобности лица која желе да усвоје туђе дијете, односно дјетета за усвајање, као и да процес усвојења буде ефикасан у погледу заштите интереса дјетета без родитељског старања.
Проширено је поље правних дејстава којa се признају за ванбрачну заједницу.
Приједлогом породичног закона, који је утврђен на данашњој 198. сједници Владе Републике Српске, значајно је унапријеђена заштита права и интереса дјетета.https://t.co/nJg2TB8Kur pic.twitter.com/6NBwmYVKgZ
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) December 8, 2022
Влада Српске утврдила је Приједлог Закона о престанку важења Закона о посебним републичким таксама којим се укида обавеза плаћања посебне републичке таксе чији су обвезници сви привредни субјекти у Српској.
Циљ укидања посебне републичке таксе је растерећење привредних субјеката и бржи раст привредне активности у Српској.
Влада Српске је од средине марта 2020. године донијела низ мјера и субвенција с циљем смањења и санирања штете и губитака који су настали у пословању многих привредних субјеката, усљед дјеловања пандемије вируса корона у Српској.
Такође, приједлог је заснован и на анализама које се врше у оквиру реформе пореских и непореских давања у Српској кроз Регистар пореских и непореских давања, а са основним опредјељењем да се успостави јавна контрола над фискалним оптерећењем привреде и грађана.
Овим мјерама је од 1. јануара 2021. године републичка такса смањена за 30 одсто, а од 2022. године за 60 одсто у односу на 2020. годину, док се од 2023. године, након 30 година примјене, предлаже њено укидање.
Процјена остварења прихода од посебне републичке таксе у 2022. години износи око пет милиона КМ. Из тог разлога, укидање ове таксе од 2023. године значило би одрицање од буџетских прихода Републике Српске у поменутом износу у корист даље подршке привреди.
На данашњој сједници, утврђен је и Приједлог Закона о допунама Закона о доприносима којим се као посебна врста обвезника доприноса уводи корисник права на новчано примање утврђено Законом о подршци незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Српској.
Посебна основица доприноса за кориснике права према предложеном закону ће износити бруто новчано примање, с обзиром на то да се на планирано новчано примање плаћају доприноси за пензијско и инвалидско осигурање.
За ове потребе у Буџету Српске је обезбјеђен износ од око 20,1 милион КМ.
Напомињемо да је Републике Српске усвојила Закон којим се на мјесечном нивоу исплаћује 750 КМ и на то се плаћа допринос за здравствено и пензијско и инвалидско осигурање, чиме ће ова лица остваривати право на здравствену заштиту и у коначници на пензију.
Влада Српске је утврдила је Приједлог Закона о допуни Закона о пензијском и инвлидском осигурању по хитном поступку.
Приједлогом Закона о допуни Закона о пензијском и инвалидском осигурању извршена је допуна у члану 15. Закона, којим се уводи нова категорија осигураника у обавезном осигурању.
Законом о подршци незапосленом родитељу четворо и више дјеце предвиђено је остваривање права на новчано примање незапосленом родитељу четворо и више дјеце, на која се плаћају сви доприноси.
Како би се остварила права по основу уплате доприноса за пензијско и инвалидско осигурање неопходно је за кориснике тог новчаног примања утврдити статус осигураника у обавезном осигурању, због чега је и предложен овај закон. Овим допунама ствара се правни основ у систему обавезног осигурања за уплату доприноса и остваривање права за пензијско и инвалидско осигурање.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о начину финансирања програма лијекова који се примјењују у ограничено доступним количинама, а којом се регулише начин финансирања Програма лијекова који се примјењују у ограничено доступним количинама за 2023. годину.
Према овој одлуци, средства за финансирање Програма обезбјеђују се у буџету Српске за 2023. годину, у износу од 71.600.000,00 КМ, на буџетској ставци трансфера Фонду здравственог осигурања за посебан програм лијекова.
Доношење ове Одлуке предвиђено је одредбама Закона о обавезном здравственом осигурању.
На данашњој сједници, Влада Републике Српске донијела је и План одбране од поплава у Републици Српској у 2023. години, те План активности у припреми и спровођењу мјера заштите и спасавања од шумских и других пожара на отвореном простору у Републици Српској у 2023. години.