

Крајишник: Инфлација би требало да остане на садашњем нивоу

Крајишник је рекао да, међутим, свака озбиљна анализа о томе каква ће бити буџетска 2023. година мора кренути од констатације да ће она бити врло неизвјесна и да су све прогнозе незахвалне, указавши да се ситуација на глобалном нивоу не побољшава и не смирује, те да се глобална инфлација и даље држи на двоцифреном нивоу.
Он је истакао да ће бити инфлаторних прихода и да треба имати на уму да ће на расходној страни инфлација учинити своје и имати утицај на трошкове, што ће доводити до одређених неизвјесности и тражити већу рационалност у потрошњи и биће већи изазов у управљању јавним финансијама да би се стабилнст одржала.
- Уколико ситуација даље не ескалира, уколико европска економија, са којом смо јако везани, не падне у неку озбиљнију и дуготрајнију рецесију, на што не можемо утицати, и уколико се инфлација задржи на нивоу садашње или дође до њеног лаганијег смиривања, гдје не очекујемо да се у потпуности смири и спусти на један - два одсто, процјењујемо да ће се фискална стабилност у Српској сачувати - нагласио је Крајишник за Срну.
Он је додао да у овој години на наплату доспијевају такозване "бечке обвезнице", обвезнице Српске емитоване на Бечкој берзи /прва емисија била је у јуну 2018. године/, што ће бити покривено финансијским приливом од финансирања, то јест не очекује се пораст јавног дуга, него да се стари дуг замијени новим.
Када је ријеч о протеклој фискалној години, Крајишник је истакао да се обавезе измирују уобичајено са финансијским планом.
- Процјена у Фискалном савјету, односно анализе показују да ће фискална година која је за нама бити успјешно окончана у смислу да евентуални дефицит који се може појавити због нестабилности које смо имали неће битније одступати од планираних износа како је то посљедњим ребаласом буџета било и планирано - рекао је Крајишник.
Он је нагласио да то значи да ће ликвидност буџета бити одржана и да ће све обавезе из прошле године бити измирене.