

Из Бијељине кренула прва испорука говеђег меса за Турску (ВИДЕО)

Обезбијеђен извоз за сточаре је подстицај да поново тове јунад и врате некадашњи ниво производње. Цијена је пет марака и 80 пфенига по килограму живе ваге.
- Извоз је нама жила куцавица. Ми пољопривредници кад има извоза надамо се и бољој цијени и већом успјеху и већем раду и већем тову бикова - наглашава Перо Драгојеловић из Амајлија.
Повећање това јунади, који је протеклих година са 6.000 грла смањен за 30 посто, најављују и у бијељинској фирми "ЗП комерц" која је једина на простору БиХ овлашћена за услужно клање и извоз црвеног меса за Турску.
- Сигурним извозом и сигурним пласманом увјерен сам да би могли да се вратимо на стари број стоке и Боже здравља да повећамо производњу - наглашава Ђорђе Росић, директор "ЗП комерц".
Битно је да домаћи товљачи имају дио тржишта ван БиХ, као и бољу цијену. Након пандемије смањен је сточни фонд, али предузете су све мјере ради унапређења домаће производње.
-Оно што можемо са сигурношћу рећи да сви они подстицаји са нивоа Владе Републике Српске и све мјере које предузимамо у овом моменту иду у прилог томе да обезбједимо једну константну производњу у Српској, да обезбиједимо довољне количине превнствено за домаће тржиште да обезбиједимо да наши пољопривредни произвођачи могу наставити са товом - поручио је Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.
Република Српска спремна је да омогући договорених 50 одсто, односно 500 тона говеђег меса за Турску, јер за то постоје производни капацитети, уз пуно испуњавање ветеринарских услова и фито стандарда. Извоз ће бити реализован у два контингента.
-Данас уколико се искажу одређени вишкови имамо простор кроз одобрених хиљаду тона извоза говеда за Републику Турску да елиминишемо евентуалне вишкове - истакао је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.