

Сретену Милошевићу одређен притвор "због опасности од бјекства"

Рјешење је донесено у суботу, 16. децембра, овим је дјелимично прихваћен приједлог Тужилаштва БиХ, те притвор може трајати најдуже мјесец дана од дана хапшења, односно до 14. јануара или до нове одлуке Суда, наведено је у саопштењу.
Преостали дио приједлога Тужилаштва БиХ за одређивање мјере притвора Милошевићу због посебног притворског разлога, односно бојазни да ће осумњичени уништити, сакрити, измијенити или фалсификовати доказе и трагове важне за кривични поступак, утицати на свједоке, саучеснике или прикриваче, одбијен је као неоснован, закључено је у саопштењу.
Припадници СИПА су 15. децембра на подручју Зворника ухапсили седам лица осумњичених за наводни геноцид у вези са кривичним дјелима индивидуална и командна одговорност и помагање прописана Кривичним законом БиХ.
У Суду БиХ је у суботу, 16. децембра, одржано рочиште о приједлогу о одређивању притвора шесторици бивших припадника Војске Републике Српске који су ухапшени у Зворнику под оптужбом за злочин у Ораховцу код Сребренице 13. и 14. јула 1995. године, док је Сретену Милошевићу већ био одређен.
Милошевићу је притвор одређен у петак, а у суботу је одржано рочиште за Лазара Ристића, Драгоја Ивановића, Младена Михајловића, Предрага Ристића, Станоја и Милорада Бирчаковића.
Поступајући судија Зоран Божић саопштио је да ће о приједлогу Тужилаштва БиХ за одређивање притвора и мјера забране Суд изјаснити у законском року.
Поступајући тужилац је навео да остају при наводима из приједлога за одређивање притвора, с обзиром на то да је истрага у завршној фази, да постоји опасност од бјекства осумњичених, те да Тужилаштво сматра да имају интерес да контакирају са осумњиченима и са саучесницима.
Одбране оптужених одбациле су наводе Тужилаштва БиХ, истичући да нема формалног основа за прихватање приједлога.
Захтјев Тужилаштва је произвољан, паушалан и без изношења релевантних чињеница и нема основа да им притвор буде одређен, сматрају одбране, које су одбациле наводе о опасности од бјекства и указале на чињеницу да се догађај за који се терете догодио прије 20 година тако да су њихови клијенти имали могућност да већ напусте територију БиХ.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да правосуђе БиХ процесуира сваког ко је на простору Подриња у неком периоду био у саставу Војске Републике Српске, што је неприхватљиво.
- Са друге стране, видимо да је и даље апсолутно дефицит утрђивања кривице за оне који су починили злочине над српским народом. То је јасно - рекао је Додик и упитао зашто се чекало 30 година ако су криви, те поручио породицама да ће Српска учинити све што буде могла да им помогне.