

Политичко Сарајево заташкивањем антисемитизма прави и ревизију историје (ВИДЕО)

Од Хамасовог напада на Израел 7. октобра 2023. године па до сада, Сарајево и велики дио Бошњака отворено је подржавао терористичку организацију и исказивало одређену врсту антисемитизма. Потврдили су то и бројни скупови подршке Палестини и рату који Хамас води са Израелом. Још тада, такви догађаји наишли су на критику јеврејске заједнице. Посљедњи у низу, када је отказан скуп Европске конференције рабина у Сарајеву, само је била потврда отворене нетрпељивости према свему што има везе са јеврејском заједницом. У таквим ставовима, није заостајала ни баронеса Арминка Хелић, чланица британског Дома лордова, поријеклом из БиХ. Све то, недавно је покушала да оповргне у колумни за Џерузалем пост.
- Сарајево је некада било дом једне од најинтегрисанијих јеврејских заједница на Балкану. Током Холокауста, босански Јевреји су страдали првенствено од усташког режима у Хрватској из доба НДХ. Ово је била фашистичка марионетска држава успостављена током Другог свјетског рата, а не производ босанских институција. Многи локални грађани, посебно муслимани, рискирали су своје животе како би заштитили своје комшије Јевреје - истакла је Арминка Хелић, чланица Дома лордова у Парламенту Велике Британије.
Кључна ријеч у баронесином обраћању је НЕКАДА. Некада је Сарајево било и мјесто гдје су Срби прије само 50 година чинили готово 40 одсто становништва. Данас је тај проценат на нивоу статистичке грешке. Шта су Јевреји некада били у Сарајеву, данас се само препричава. Али се добро зна какву су улогу Бошњаци, тада још муслимани имали у усташком режиму Анте Павелића. На то је у колумни за исти медиј указао предсједник Републике Српске.
- Муслимани за вријеме НДХ су били саставни дио ове фашистичке марионетске државе са сједиштем у Загребу и заједно са Хрватима су учествовали у убијању и прогону Срба, Јевреја и Рома. Сарајевски муслимани су војнике Вермахта 1941. године дочекали на улицама са цвијећем као ослободиоце, а поглавник НДХ Анте Павелић их је прогласио за "цвијеће хрватског народа". Потпредсједник Владе НДХ био је босански муслиман Адемага Мешић, док је његов сународник Џафер Куленовић био потпредсједник НДХ - рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
То потврђују и историјски списи. Историчар Бојан Димитријевић истиче активну улогу муслимана у НДХ и геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима. Посебан понос на њихово дјеловање при СС дивизијама истицао је нацистички режим у Берлину.
- У 43. години муслимани се више окрећу неком очекивању аутономије од Нијемаца и добар дио њих ће 1943. напустити хрватске усташке и домобранске снаге и прикључити се формирању СС дивизије Ханџар и са њима ће бити ангажовани током '44. године у борбама са партизанима и четницима - нагласио је историчар Бојан Димитријевић.
Парадоксално, управо су представници бошњака, 50 година послије покушали креирати политику и створити државу правећи од себе жртву, поредећи се са страдањем Јевреја. Ипак, у политичкој пракси испољава се супротно.
- Бошњаци се генерално налазе у једном проблему у којем с једне стране покушавају да се идентификују с Јеврејима када су у питању јеврејске жртве а с друге стране у ствари заступају политику која је у супротности са Израелом, јеврејским народом и са свим оним што је јеврејски народ пропатио током историје - истакла је Нина Сајић, професор на Факултету политичких наука Универзитета у Бањалуци.
Наравно, није баронеса Арминка Хелић пропустила прилику да још једном удари и на Републику Српску и њено руководство, како би тиме засјенила антисемитизам присутан у другом ентитету. Предсједник Додик јој је одговорио да Република Српска јасно послала поруку да у Европи нема мјеста мржњи, антисемитизму и радикализму, те за разлику од Сарајева које очигледно његује неке друге вриједности, Република Српска живи оне истинске европске.