

Матић: Српски народ неће одустати од борбе против правног насиља

- То је пут истине и науке. У тренутном поретку међународног права и међународних односа, који се заснива искључиво на закону силе, на закону јачег, не постоји начин да ми некоме докажемо нешто - изјавио је Матић.
Он је поручио да из тог разлога треба радити на оваквим извјештајима, научно истраживати и остављати трагове истине.
- Наши универзитети требало би посебно да се баве тим стварима и да произведу што је могуће више радова, као и да изнесу извјештаје о стварним догађајима у рату - поручио је Матић.
Он је оцијенио да је од изузетног значаја и то што је Народна скупштина Републике Српске усвојила Изборни закон.
Матић је истакао да Република Српска води правну борбу и подсјетио на Анекс четири Дејтонског мировног споразума у којем је јасно наглашено да су све надлежности, које нису побројане у том члану, надлежности ентитета.
- Што значи да и изборно законодавство спада у надлежности ентитета - нагласио је Матић.
Он је додао да би било добро да се дошло до заједничког договора на нивоу БиХ, али да је и у ситуацији када није тако, важно да је Република Српска своју борбу и став показала на сједници највишег законодавног тијела.
Матић је поручио да ће српски народ увијек стајати на страни демократије и међународног и домаћег права, истичући да су се јасне поруке могле чути и са мирног митинга "Српска те зове", који је одржан у Бањалуци.
- Митинзи имају значај јер је српско јединство најважнија у овим тешким временима, али исто тако сматрам да је научна борба веома битна дугорочно - закључио је Матић.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је у четвртак, 18. априла, закључни извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године у којем пише да се у Сребреници није догодио ни појединачни злочин геноцида нити геноцид уопште. Потом је одржан велики народни скуп "Српска те зове" у Бањалуци, којем је, према подацима МУП-а, присуствовало око 50.000 грађана.
Бошњачки дио мисије БиХ при УН једнострано је, без одлуке Предсједништа БиХ, уз спонзорство дијела западних земаља, покренуо иницијативу за усвајање нове резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН. Претходно је прије девет година Русија ставила вето у Савјету безбједности УН на британску резолуцију о Сребреници.