latinica  ћирилица
15/06/2024 |  20:05 ⇒ 20:43 | Аутор: РТРС

Обиљежена 81. годишњица Битке на Сутјесци (ВИДЕО)

У Долини хероја на Тјентишту, обиљежена је 81. годишњица од Битке на Сутјесци, прекретнице у Другом свјетском рату, када су антифашистичке партизанске јединице поразиле надмоћнијег њемачког окупатора и његове сљедбенике.
Тјентиште - Фото: РТРС
ТјентиштеФото: РТРС

Сјенима храбрих предака поклонио се осамдесетпетогодишњи Радивоје Филиповић из Београда. На Тјентиште је стигао вођен сјећањем на двојицу стричева који су живот дали за ослобођење од агресора који су починили геноцид над Србима.

- Сјећање је исконска потреба човјека, а онај који нема сјећање на претке не може да има будућност - поручује Филиповић.

У Долини хероја засијало је ордење Данила Симовића које је из Пала донијела његова седамдесетшестогодишња унука Јела Симовић Солдо. Поносна на дједа који се борио у балканским ратовима, Великом рату и у Другом свјетском рату у Првој пролетерској бригади.

- Срби су патриоте. Мој стриц рођени, син мога дједа Данила Симовића, Милан Симовић је народни херој, његов братанац је учествовао у Одбрамбено-отаџбинском рату и добитник је Карађорђеве звијезде - каже Симовић Солдо.

Са Тјентишта је поручено да су у два свјетска рата за ослобођење највећу жртву поднијели Срби.

- Кад год је требало бранити државу, без обзира да ли је по вољи српског народа или не, Срби су први устајали, јер никад нису могли да трпе терор - истакао је Бошко Томић, изасланик српског члана Предсједништва БиХ.

Тако је било и у Бици на Сутјесци када су побиједили више од 120.000 њемачких злочинаца и њихових помагача.

- Више од 90 одсто људи у партизанском покрету били су Срби који су се борили за своју и слободу других народа - каже Зоран Антић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић наводи да су се припадници осталих народа тек 1944. године придружили народноослободилачкој борби и прикупили одређене заслуге које им не припадају, а да је српски народ увијек био ослободилачки.

На спомен-костурницу делегације, потомци бораца и поштоваоци антифаштичких тековина, положили су вијенце и цвијеће. У спомен-кући културно-умјетничким програмом оживљено је сјећање на легендарну битку.