

The Heritage Foundation: Захтијевати да Марфи одступи

Како је навео у тексту, све то се ради у име неуспјешног пројекта "изградње нације у БиХ".
Стручњак за Балкан из The Heritage Foundation, Макс Приморац, описује то као "очајнички покушај Бајденове администрације, опсједнуте идентитетском политиком, да учврсти своју љевичарску идеологију и изазове још једну глобалну кризу непосредно прије повратка предсједника Трампа".
Додаје да би "транзициони тим требао захтијевати да амбасадору Марфи одступи и да ово није у америчком енергетском интересу".
Позадина
Године 2019., конзервативна влада Хрватске изградила је плутајући терминал за укапљени природни плин на својој обали како би задовољила енергетске потребе источне Европе, окончала руску енергетску доминацију у регији и проширила тржишта за америчке извознике природног плина.
- Хрватска има развијену регионалну мрежу плиновода и нафтовода за дистрибуцију енергије у источној Европи. Пројект ЛНГ-а добио је снажну подршку тадашњег предсједника Трампа - наводи се у тексту.
Јужна плинска интерконекција, дио те мреже, требала би спојити БиХ и интеггисати регион у америчку енергетску сферу, удаљавајући је од руског економског и политичког утицаја, наводи се у тексту
- Међутим, будућност овог стратешког пројекта угрожена је дугогодишњим неуспјешним пројектом изградње нације од стране америчког Стејт департмента, који настоји присилити католичке Хрвате и православне Србе да усвоје лажни "босански идентитет" који промоише муслиманска струја у земљи, позната као Бошњаци - наводи се у тексту.
Компанија БХ Гас, са сједиштем у Сарајеву, која би контролисала плиновод, под искључивим је управљањем муслиманских лидера.
- Хрвати захтијевају да управљају заједно у БХ Гасу, јер плиновод пролази кроз њихова подручја. У супротном, Хрватска, чланица НАТО-а, готово сигурно ће блокирати пројект - истиче се у тексту.
Стејт департмент и енергетска идентитетска политика
Амбасадор Марфи агресивно гура закон који би БХ Гасу осигурао контролу над плиноводом.
- Ове седмице закон би могао бити изгласан без учествовања прозападних Хрвата, што је преседан јер се такви закони обично доносе уз договор Хрвата и Бошњака ради очувања политичке стабилности - пише у тексту.
Новац и политичко лобирање
У цијелој ситуацији умијешани су амерички политички и финанцијски интереси, посебно Albright Stonebridge Group, лобистичка компанија коју су основали Медлин Олбрајт и Сандy Бергер, истакнути чланови Клинтонове администрације.
Многи бивши запосленици ове групе сада су дио Бајденове администрације, укључујући Викторију Нуланд и амбасадорку САД при УН-у Линду Томас-Гринфиелд.
Тренутни помоћник америчког државног секретара за Европу, Џим О'Брајен, био је замјеник предсједника Albright Stonebridge Group.
Према хрватском порталу Поскок,амбасадор Марфи и О'Брајен већ су успоставили контакте између БХ Гаса и lbright Stonebridge Group, што Макс Приморац назива "очигледним сукобом интереса".
Он захтијева да се амерички дипломати повуку из овог питања и препусте га сљедећој администрацији.
Побједници и губитници
Побједници: Русија, која би задржала енергетску доминацију у југоисточној Еуропи ако пројект пропадне због Марфијеве политичке интервенције; Турска, због својих снажних политичких и породичних веза с бошњачким лидерима; те Иран, с обзиром на повезаност бошњачког лидера Шефика Џаферовића са иранским терористичким камповима тијеком 1990-их.
Губитници: Амерички произвођачи природног плина, који Хрватску виде као главног увозника; те надолазећа Трампова администрација, која би наслиједила још један вањскополитички промашај Биденове администрације у нестабилној регији Балкана, наводи се у тексту.