

Српски министри: Без сагласности Републике Српске нема усвајања закона (ВИДЕО)

Због таквих потеза испашта око 23 хиљаде запослених који не могу добити веће плате. Са представницима синдиката састао се министар финансија Срђан Амиџић. Нагласио је да су Бећировићу и Комшићу политичка питања испред стандарда запослених.
Нова-стара прича "Тројкиних" министара. За све им је крив, поново, СНСД. Тако Един Форто сада жали због неусвајања два закона, о комуникацијама и безбједности саобраћаја.
- Жао ми је да нема здравог разума из СНСД-а да подрже нешто што апсолутно не би требало бити висока политика, нешто попут безбједности на нашим цестама - рекао је Един Форто, министар транспорта и комуникција у Савјету министара БиХ.
У Савјету министара неће проћи ништа што нема сагласност институција Републике Српске, каже министар Саша Кошарац. Сматра да "Тројка" и након три године није научила ту лекцију, да се Српска пита у Сарајеву.
- Желим да их напоменем да Савјет министара није Влада, да Савјет министара није централни орган, он је састављен од представника Републике Српске и Федерације. То је помоћно тијело Предсједништва у складу са Уставом, према томе не може се донијети неки закон на нивоу БиХ, а да се Република Српска не пита, само зато што је то жеља Форте - каже Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ.
Нема сагласности ни о финалној Реформској агенди, која би у Брисел требала стићи наредне седмице како би БиХ отворила могућност приступа средствима Европске уније. Вишемјесечна су спорења, понајвише око захтјева за попуњавањем Уставног суда БиХ. За Елмедина Конаковића ту нема ништа спорно, јер му, каже, одговара баш овакав Уставни суд, без судија из Републике Српске. Суд гдје сједе странци који са Бошњацима доносе готове све одлуке против Српске.
- Нама наравно значи много попуњавање Уставног суда представницима из Бих ентитета Република Српска, али се доказало да Уставни суд потпуно функционише и без њих. Мени то није нешто да сад ломимо ми кичму и сад се нешто око тога надуравамо - рекао је Елмедин Конаковић, министар спољних послова у Савјету министара БиХ.
- Стављено је и било питање Уставног суда. Људи апсолутно разумију да постоје специфичности унутар сваке државе и да те неке специфичности не треба да дирате, јер би то фактички подразумијевало као да сте одлучили да не иде Програм реформи - истиче Срђан Амиџић, министар финансија и трезора у Савјету министара БиХ.
Амиџић подсјећа да је Реформску агенду закочила, Федерација и њена четири кантона, а не Република Српска. Указује да министри из Федерације заобилазе и чињеницу да су и усвајање буџета заједничких институција блокирали Денис Бећировић и Жељко Комшић, а не неко из Републике Српске. Приједлог буџета који им је упутио Савјет министара одбијају послати у парламентарну процедуру.
- Ако мисле да тај радни материјал који је послао Савјет министара није добар и да ми нисмо нешто добро урадили онда они кажу „Смањите ову ставку, повећајте ову ставку и онда пустите даље у парламентарну процедуру. Али је ствар у томе што појединци у Предсједништву немају довољно политичке храбрости да изађу и кажу – ова политичка питања су нама испред стандарда људи који раде у институцијама БиХ - закључио је Амиџић.
А управо они не могу добити најављено повећање плате, јер буџет није усвојен. Након састанка са министром Амиџићем, очекују и састанак са члановима Предсједништва. Најављују радикалне потезе.
- Ми заиста више немамо стрпљења. Ми ћемо наложити Агенцији за координацију полицијских тијела, полицији да не прати именована лица, нека шетају сами, па ћемо видјети онда шта ће радници и грађани БиХ рећи на то. Ми ћемо блокирати границе - рекао је Раденко Мирковић, предсједник Самосталног синдиката државних службеника и запосленика БиХ.
- То све иде на штету нас запослених, јер без обзира што средства постоје због тамо неких политичких одлука ми највише трпимо - каже Ана Мрњавац, предсједник Синдиката УИО.
Око 23 хиљаде запослених у институцијама БиХ прима плате по основици из 2024. године, без икаквог повећања. Значајан број њих има плату мању од минималца који је утврђен у оба ентитета.