

Највеће гусле на свијету красе строп Васојевића куће у Етно селу "Станишићи" (ВИДЕО)

Реализација идеје која се родила спонтано текла је глатко. Дрво црне липе за десетак дана обликовано је у инструмент, међутим борба да уђу у Гинисову књигу рекорда траје годинама.
Гуслар Вукан Ђука, каже да је изводио комисију, испоштовао све процедуре које су од њега тражене, чак обезбиједио и 8.000 функти, али одговор за реализацију да пројекат уђе у Гинисову књигу рекорда, није добио.
Док чекају заслужену славу гусле - симбол бурне српске историје, традиције и епске поезије, красе строп Васојевића куће у Етно селу "Станишићи" у Бијељини. На њима су изрезбарени ликови Филипа Вишњића и Косовке дјевојке.
Дуборезац Душан Стеванодвић, каже да су се балкански народи грчевито борили да гусле уђе као њихов бренд.
Ђука додаје, да када су гусле званично ушле у УНЕСКО-в заштићени српски бренд, онда су још покушали да их ставе у Гинисову књигу да буду на нивоу које и заслужују.
Вукан Ђука већ пет деценија пјева уз гусле, али их и прави. Бројао је до 300, а онда престао.
Каже се да без гусала разговора нема, а тамо гдје се гусле не чују, да су глуви кућа и људи. Љубав према овом древном инструменту који је утјеха у невољи, а радост у животу од 2002. године у Бијељини љубоморно чува двадесетак гуслара окупљених у Удружењу "Филип Вишњић". Одржавају фестивале, а младе поучавају свирању гусала. Док се у свијету историја учи из књига, Срби је пјевајући уз гусле вијековима преносе са кољена на кољено. Манастири, гусле и гудало - то је српску вјеру сачувало.