

Каран: Одговор Српске недвосмислен и јасан - бранимо уставни поредак (ВИДЕО)

- Бошњаци сматрају и дан данас да је БиХ само њихова држава. Они су лажно ушли у дејтонску БиХ. Да би остварили своју унитаризацију, морали су доћи до тога да се створи провизориј што није записано у Уставу, да су ентитети подређени БиХ. У политичком смислу врше радикализацију ове ситуацију, не би ли призвали неке међународне снаге, или интервенцију, врше додатни притисак на Републику Српску. Напољу многи не разумију ове процесе у БиХ, зато смо и дошли до овога - нагласио је Каран.
Каран истиче да је у посљедњих 30 година дошло до потпуне замјене теза.
- Након 30 година системског урушавања уставног поретка БиХ и Републике Српске данас би било сасвим нормално да ми пошаљемо налоге за хапшење оних који су рушили уставни поредак. Овдје је важно нагласати да је то кулминација уставног поретка БиХ и Републике Српске, као и да је кулминација 30-годишњег рушења Дејтонског мировног споразума који је и међународни уговор и с њим је настала данашња БиХ - каже Каран.
Каран наглашава да се од 1995. године руше два основна и кључна принципа.
- Ради се о међународном уговору и крши се међународно право, а у исто вријеме руше се и елементи домаћег права, јер то је уствари Дејтонски споразум. БиХ има три кључна принципа, која се не смију дирати ни у једној сложеној држави иначе се то сматра директним нападом на уставни поредак. БиХ је сложена држава у којој су се подијелиле надлежности између БиХ и ентитета. 30 година се мимо устава насилно и драстично крши Устав БиХ, и сада они који су га рушили желе да претворе неуставну Бих за легалну, а ову која је и дан данас уставна ставимо са стране - објашњава Каран.
Према његовима ријечима Република Српска, њене институције, НСРС, предсједник Републике Српске и Влада Републике Српске доведене су у такву позицију да морају да штите Устав БиХ, Устав Републике Српске и оно за што су 1995. године дала потпис три конститутивна народа.
- Рушиоци уставног поретка БиХ туже и кривично гоне оне који штите тај уставни поредак. Сасвим је разумљив одговор, да ће институције Републике Српске и законодавство које смо сада донијели и које је у функцији одбране уставне позиције по Уставу БиХ, и посебно МУП Републике Српске који је уставом и законом задужен да штити уставни поредак и своје институције - поручио је Каран.
Каран каже да је одговор Републике Српске недвосмислен и јасан.
- Он је институционалан и уставан и у све и једном параграфу смо у складу у потпуности са Уставом БиХ. Закони који је донијела НСРС мора да донесе да заштити себе и своју позицију. И садашњи закони који су донешени о непримјењивању закона Тужилаштва и Суда БиХ, СИПА и недјеловању на територији Републике Српске за нас је уставни законски оквир дјеловања. Не само да неће нико бити ухапшен, или приведен, већ супротно од тога биће апсолутно заштићен у пуној функцији заштите Устава БиХ и Републике Српске. Све надлежне институције требају управо супротно да раде, да гонимо за рушење оне који покушавају нас кривично-правно тјерати за одбрану Устава БиХ - истакао је Каран.
Каран подсјећа да примјеном тих закона они не могу да дјелују на територији Републике Српске, нити имају правно дејство њихове одлуке.
- Они су избачени из правног система Републике Српске овим законима - јасно је поручио Каран.
Каран наглашава да дијалог између страна није политичко питање.
- Дијалог је уставно-правна позиција. У федералним и сложеним државама начин комуникације. То је једини могући начин доношења одлука у БиХ. У томе и јесте проблем што су се одлуке у БиХ доносиле 30 година примјеном силе и без дијалога. Све и једна одлука на нивоу БиХ не може се донијети без дијалога, односно без концензуса. Устав не дозвољава прегласавање. Република Српска тражи само прмијену устава и ншта више. Да смо имали дијалог, никада не би дошли до ове позиције - закључио је Каран.