latinica  ћирилица
02/05/2025 |  14:19 ⇒ 14:21 | Аутор: СРНА

Гашпар: Oтворени напад на парламентарну демократију

Политички савјетник у Алтернативи за Њемачку Филип Гашпар рекао је да у Њемачкој тренутно гледају отворени напад на парламентарну демократију, а њемачка обавјештајна служба која би требало да штити уставни поредак сада се претвара у политичко оруђе.
Филип Гашпар - Фото: Уступљена фотографија
Филип ГашпарФото: Уступљена фотографија

Њемачка савезна агенција за заштиту уставног поретка званично је класификовала странку АфД као "потврђено екстремно десничарско настојање", да је пријетња демократији, што ће омогућити боље праћење активности партије.

Након тога Гашпар је рекао да се у Њемачкој легална опозициона странка са милионима бирача ставља под општу сумњу од домаће обавјештајне службе без икакве судске пресуде, само због својих политичких ставова.

Према његовим ријечима, Канцеларија за заштиту устава више није неутралан чувар, већ политички играч.

- Кључно питање гласи: ко данас заправо одлучује шта се сматра демократским – народ или институције с политичким налогом - упитао је Гашпар.

Гашпар је упозорио да је слобода мишљења озбиљно угрожена.

- Ако се већ и рационална критика масовне имиграције, моћи ЕУ или родне идеологије проглашава екстремизмом, онда слобода мишљења фактички више не постоји - навео је он.

Према његовим ријечима, свако коме је демократија важна, без обзира на политичку оријентацију, треба да се пробуди.

- Данас је на мети АФД. Сутра то може бити било ко ко не слиједи званичну линију - истакао је Гашпар.

Он је подржао став руководства странке Алис Вајдел и Тина Хрупале који су такву одлуку рекли да је тежак ударац за демократију Њемачке.

Истичу да је АфД према актуелним анкетама најјача политичка снага, а да Савезна влада остаје на власти још само четири дана.

- Тајна служба чак више ни нема предсједника. А класификација као тзв. "случај под сумњом" правоснажно још није окончана. Упркос томе, АфД се, као опозициона странка, непосредно пред смјену власти јавно дискредитује и криминализује - истакнуто је у заједничком саопштењу.

Како наводе, јасно је да се ради о политички мотивисаном, циљаном мијешању у демократски процес формирања политичке воље.

- АфД ће се и даље правним путем борити против ових демократски штетних клевета - закључено је у саопштењу.