latinica  ћирилица
02/05/2025 |  18:09 ⇒ 20:17 | Аутор: РТРС

Зашто Шандонг треба да буде на вашој кинеској листи - одговор ће вас изненадити

Радио Телевизија Републике Српске добила је прилику да упозна своје гледаоце с кинеском покрајином Шандонг. Приликом наше прве посјете Шандонгу, већ на почетку путовања имали смо осјећај да нам је ова регија јако блиска и открили смо снажну конекцију с нашим крајем, а врло брзо сазнаћемо и зашто.
Шандонг (Фото: EPA-EFE/XINHUA / WANG HAIBI/илустрација) -
Шандонг (Фото: EPA-EFE/XINHUA / WANG HAIBI/илустрација)

Иако смо били на другом крају свијета, удаљени миљама километара од Бањалуке, Републике Српске, Европе и све нам је било ново, доживјели смо да нам регија одише духом блиским и познатим.

Култура, филозофија и модерна Кина

Како је почело ово предивно путовање у Шандонг, у родну регију великог филозофа Конфуција? Управо у Бањалуци и Конфуцијевом институту.

Ту је „кренуо кинески брзи воз“ и зауставио се у Шандонгу. Дакле, наше прво дубље упознавање с културом и историјом Кине почело је у Конфуцијевом институту у Бањалуци. Град Бањалука је највећи и административни центар Републике Српске који је отворен за различите културе и сарадњу на свим нивоима. Ове године у децембру, бањалучки Конфуцијев институт слави осму годоишњицу што представља велики успјех за бањалучки Универзитет и руководство Конфуцијевог института. Осим тога, 2020. године, у сарадњи с Конфуцијевим институтом у бањалучкој гимназији отворена је савремeно опремљена специјализована учионица за изучавање кинеског језика. Уз асистенцију института отвoрен је програм Синологија на Универзитету у Бањалуци. Топло препоручујемо свима који желе да се боље упознају с кинеском културом, да им прва адреса буде Конфуцијев институт у свом граду.

Тако је почело и наше искуство, а наставило се на Далеком истоку, у модерном кинеском брзом возу, у коме смо путовали од Пекинга до Шандонга и мјеста поријекла кинеског филозофа Конфуција - планине Нишан. Кинеска мрежа брзих жељезница највећа је и најнапреднија на свијету, покрива више од 40.000 квадратних километара, са брзином од 350 километара на час. Планина је мјесто коријена конфуцијанске културе, а краси је питома, лијепа и разнолика природа, са климом слиичном као код нас на Балкану.

Конфуцијево село

Осим тога, наша екипа је посјетила и древни Конфуцијев храм, који се налази на УНЕСКО-овој листи свјетске баштине. Тамо су нас дочекале делегације са кинеском дјецом, основношколског узраста који су сви у глас, као знак добродошлице изговорили: „Ни хао!“, што значи: „Здраво!“ на кинеском језику. Као и увијек, дирнути смо пажњом наших најмлађих кинеских пријатеља.

Конфуцијев храм

Економија

Економски лидер Шандонга је град Ћингдао (Qingdao), познат по одличном кинеском пиву Ћингдао, Хајер групи и луци Ћингдао. Фабрика Хајер је глобални лидер у производњи паметних уређаја. „Хајер“ производи паметне фрижидере и посједује Еко-искуствени центар (пружа демонстарцију паметних уређаја и iOT технологије).

Мото на зидовима компаније "Хајер"

Приликом обиласка копманије увјерили смо се у посвећеност менаџмента иновацијама, развоју савремених технологија и ефикасности производа, а домаћини су као учитеље навели Нијемце, са којима имају веома добру пословну сарадњу. Само име Haier (Хајер) има везе са њемачким језиком и представља прилагођен назив за њемачку ријеч „höher“ што значи виши, и самим тим указује на будући циљ компаније, која је основана 1984. у Ћингдау, под пуним називом "Qingdao Refrigerator Factory". Њемачки партнери у „Хајеру“ су: Либер група (Lieber Group, ћерка фирма Bosch-Siemens-а) и Димаг (Demag).

Винарија "Хуадонг" у Ћингдау

У новије вријеме компанија је остварила сарадњу и са америчким партнерима – Џенерал Електрик Апаратима (GE Appliances).

Лука Ћингдао спада у 10 најбољих лука на свијету због технологије аутоматизованих терминала. Између осталог лука Ћингдао је стратешки важна. Њена позиција на Жутом мору одређује је као важну тачку на Путу свиле, јер повезује Кину с Европом, па и земље Балкана и Медитерана, на које сам град Ћингдао и подсјећа по духу, обали и архитектури. Повезница је грчка лука Пиреј, а сличност са европском архиткетуром присутна је највише због некадашње њемачке колонијалне управе, о чему ћете прочитати у наставку.

Плажа златног пијеска града Ћигндао

Кад је ријеч о технолошком напретку, оно што је фасцинантно је да роботи сами распоређују контејнере, а овдје се искрцавају контејнери и до 400 метара дужине. Интересантна чињеница за домаће читаоце је да одавде полазе робе (највише електроника) за земље Балкана (Србију, Хрватску) и наравно Грчку. Лука није само транспортни, већ и туристички центар. Обална шеталишта декорисана су футуристичким свијетлима, а у непосредној близини је и „Плажа златног пијеска“. Поменута плажа је веома дуга, одликује је ситни пијесак и идеaлна је за сваку врсту одмора. У луци се одржавају јахтинг регате, а Ћингдао је познат као азијска престоница једрења. Град је био домаћин Олимпијских игара у Пекингу 2008. године за једриличарске спортове и захваљујући томе изграђен је Olympic Sailing Center.

Вртови у улицама

Историја и политика

Ћингдао је био под њемачком окупацијом у периоду од 1898. до 1914. године, а под јапанском окупацијом у два периода: 1914 – 1922. и 1938 – 1945. године. Град је послије 1945. године био кратко и под утицајем САД. Он представља симбол кинеског отпора колонијалној управи, јер је у релацији с настанком „Покрета Четвртог маја“.

Покрет је настао као вид побуне због начињене неправде према Кини којом су Ћингдао и тодашање њемачке концесије предате Јапану према Версајском споразуму (1919), иако је Кина била на страни савезника у Првом Свјетском рату. Због протеста широм земље, Кина је једина земља која није ратификовала Версајски споразум. Покрет Четвртог маја утицао је на раст кинеског национализма и комунизма, а Мао Цедунг, као и многи чланови КПК били су под утицајем овог покрета. Након Вашингтонске конференције 1922. године, Јапан је вратио Ћингдао Кини.

Регионална пића

Данас је Ћингдао модеран град, економски центар и лука са одличним пивом „Tsingtao“ које су основали Нијемци 1903. године. Осим пива, навешћемо још пар интересантних производа као што је локална кинеска Кока Кола. Предлажемо и одличну минералну воду – „Laoshan“. Чајеве које можете пронаћи у регији, као и у самој Кини су разноврсни, а понуда кафе је, такође на вискоком нивоу.

Имате локалне Старбаксе (Starbucks) у свим градовима Шандонга, гдје можете попити западњачку кафу, али исто можете у другим кафићима и шоповима наручити изворну кинеску кафу под називом „Инспирација од четири минута“, која је за сваку препоруку. Скраћени назив је „Кафе четири минута“, а обогаћене су разним укусима и праве се од високоприносне базе специјалног материјала сирове кафе и производе се у регији Јунан.

„Суштина вина, источни избор!“

Важно је напоменути врхунско локално вино из чувене винарије Хуадонг, прве (винарије) европског стила у Кини. Винарију је успоставио Британац Мајкл Пери 1985. године и прва је компанија у Кини која производи вина од једне сорте, једног поријекла и једне бербе, придржавајући се стандарда OIV (Међународне организације за виноградарство и вино).

Компанија послује под два бренда, „Хуадонг“ и „Ћингдао“, позиционирајући бренд Хуадонг као „модел сувих бијелих вина“ и као пионира ере кинеских сувих бијелих вина. Смјештен у сликовитом Лаошану (Ћингдао), имање Хуадонг Бајли спаја врхунско винарство са импресивним туризмом. То је мултифункционална дестинација која нуди производњу вина, обиласке подрума, гурманске оброке, велнес одморе, активности у слободно вријеме и малопродајна искуства - пионирски модел „културе и туризма и нових облика винског пословања“ у Кини.

Од 1987. године, вина Хуадонг освојила су више од 160 престижних међународних и домаћих награда, заслуживши угледан упис у Свјетску енциклопедију вина и обезбиједивши мјесто три пута на листи „500 највриједнијих брендова Кине“. Године 2018, вина Хуадонг су призната као званична вина за самит Шангајске организације за сарадњу (SCO) у Ћингдаоу, а компанија је добила титулу „Шандонг луксузни бренд“. У одличан укус вина, као и предиван планински крајолик у коме је смјештена Винарија Хуадонг увјерила се и наша новинарска екипа.

Град вина и јабука

Други град који представља незаобилазно мјесто за посјету и поморско и рибарско чвориште на Жутом мору је град Јантаи (Yantai). Град Јантаи красе живахне улице, пијаце и занимљива архтиектура. Као и у Ћингдау и у Јантају су помијешане кинеска и европска култура. Утицај на архитектуру је разноврсан: традиционални кинески и модерни урбани, јапански-рационални и европски (њемачки, британски и француски – нарочито у палати винарије и замковима).

Град је вишемилионски, али миран, уређен и посједује аеродром „Yantai Penglai International Airport“, као и брзу жељезницу. Клима је умјерено континентална, а град има више туристичких и културно-историјских занимљивости као и богату индустрију. Наша екипа прошетала је Сунчаном Чаојанг Улицом (Sunshine Chaoyang Street) која представља туристичку атракцију и смјештена је у подножју брда Јантаи.

Сунчана Чаојанг Улица

Њено оснивање датира из 1872. године, током династије Ћинг (1644-1911). У улици Чаојанг можете видјети познате стране фирме, продавнице и разноврсне објекте - фабрике, банке и мјеста за забаву, с двојезичним натписима на кинеском и енглеском језику.

Плажа је дугачка и пјешчана, на источној обали Шандонга, а осим поменутог брда Јантаи који има винограде с погледом на море и свјетионик, издвојили бисмо планину Лаошан (која је гранична са градом Ћингдао) и Кунју Шан (идеална за планинарење и рекреацију). Иначе, град Јантаи зову градом вина и јабука. У Јантају је 1896. године основана прва комерцијална кинеска винарија, а такође је први кинески град који је увео производњу шампањца.

Јантаи производи 30 одсто кинеских јабука и у њему се традиционално одржава Фестивал јабука. Локално јело је морски краставац „Yantai sea cucumber“ и сматра се деликатесом, а наша новинарска екипа имала је прилику да се увјери и зашто. Екипа посјетила је и „Јантаи Марин Стар“, једну од најважнијих матичних лука за крстарење на полуострву Шандонг, која годишње угости више од пола милиона путника. Лука „Јантаи Марин Стар“ нуди и међународне руте до Јапана, Кореје и Русије.

Терминал Јантаи Марин Стар

Много бисмо могли писати о покрајини Шандонг и ови редови и слике нису довољни да дочарају љепоту регије, која би задовољила стандарде и најзахтјевинјих западних туриста. Зато ће наши гледаоци имати прилику да у наредном периоду погледају документарац о Кини. До тада подсјетићемо економских веза између Републике Српске и Шандонга и зашто те везе нису само економске већ и историјске.

Шандонг и Република Српска

Постоји заинтересованост компанија из Шандонга за изградњу аутопута Бањалука-Приједор, што је потврђено 2018. године када је потписан концесиони уговор страна.

Антифашистичко и антинацистичко насљеђе

Веома је битно да Бањалука и Приједор остваре могућност бржег повезивања, имајући у виду стратешки и историјски значај два града. Приједор је најближи град планини Козари, која има прије свега историјски, а потом и туристички значај за Балкан. Приближава нам се Дан побједе над нацизмом и фашизмом и важно је да сјетимо историјског значаја Козаре. На Козари се десила једна од најкрвавијих битака – Битка на Козари, за вријеме Другог Свјетског рата и представља један од најјезивијих злочина над српским народом у историји.

Непријатељска офанзива под кодним називом „Западна Босна“ почела је тако што су нацистичке њемачке и усташке (удружене хрватско-муслиманске) јединице са 35 000 војника затвориле обруч око Козаре. У опкољеном подручју 3.500 бораца Другог крајишког партизанског одреда бранило је збјег са око 80.000 ненаоружаних српских цивила. Током непријатељске офанзиве на Козари и у Поткозарју спаљено је, уништено и опљачкано 140 села.

Из непријатељског обруча успјело се извући око 800 бораца и 10.000 цивила, док је заробљено 68.600 српских цивила, међу којима више од 23.000 српске дјеце који су одведени у логоре Јасеновац и Стару Градишку, гдје су изложени тортури и најбруталнијим методама усмрћивања. 

Кинематографија посвећена Козари

Филм „Битка на Козари“ са српском и југословенском глумачком легендом Велимиром Батом Живојиновићем (кога кинеска публика веома добро познаје), у једној од главних улога. Први играни филм о Јасеновцу је „Дара из Јасеновца“ у српској продукцији, а у току је и снимање играног филма „Дјеца са Козаре“, такође првог играног филма посвећеног трагедији српске козарачке дјеце.

Природне љепоте – планине, ријеке, спорт и гостопримство

Кад је о туризму ријеч, планина Козара нуди бројне могућности и има надимак „зелена крајишка љепотица“. Козара је и оивичена са четири ријеке: Уном, Савом, Саном и Врбасом, а у средишту планине налази се Национални парк „Козара“ који је уврштен на листу националних паркова 1967. године и члан је федерације Националних паркова-EUROPARC. НП Козара обухвата површину од 3 494 хектара.

На централном дијелу налази се и меморијална зона «Мраковица» посвећена сјећању на народ и борце Поткозарја који су изгубили живот у Дргом Свјетском рату (музеј, меморијални споменик и зид са угравираним именима жртава). Планински амбијент и козарске шуме пружају бројне могућности за рекреацију: скијање, палнинарење, параглајдниг, спортско пењеање и кањонинг.

Скијашка стаза је дуга 800 метара, пружа могућности ноћног скијања, као и скијања за дјецу. У саставу парка налази се и посебно ловиште са површином од 16 000 хектараа. Крај Козаре и Поткозарја познат је по одличној производњи ракије, српског националног пића.

Можемо закључити, да без обзира на географску и културну удаљеност која постоји између двије области, постоји много више сличности који спајају Републику Српску и Шандонг.