

Како је дјевојчица из Костајнице путовала кроз вријеме и упознала - Николу Теслу (ВИДЕО)

- Са бабом и дедом Нева је ишла је у цркву у косовском Лешку. Деда јој је објашњавао како и зашто се пале свијеће. Ниска је, има пет година, није могла да се пропне и запали за живе. Када је дека питао коме пали на доњем свјецћњаку, она је рекла, "за чика Николу Теслу". Деда је констатовао да Тесли нико није запалио свијећу бар 100 година - ово нам прича Невин тата, Невен Ђенадија из Костајнице.
Он је аутор анимираног серијала "Нева без граница", инспирисаног његовом ћерком.
Објашњава да је Нева дјевојчица посебног карактера, јако је радознала, стално нешто запиткује. За Теслу је први пут чула два мјесеца прије догађаја у цркви. Тата је објашњење ко је то прилагодио њеном узрасту: Рекао сам јој да је то чика који је измислио сијалицу и да данас имамо свјетло због њега. Тај тренутак у цркви хтио сам да сачувам, прво кроз сликовницу, али то ми је било сувише пасивно, пробао сам да направим видео. Мјесецима сам покушавао и тек прошлог децембра, када су напредовали Ал програми, успио да направим прву епизоду "Нева и магични свијет Николе Тесле".
Након што је са Николом Теслом прошетала Њујорком, видјела и научила многе ствари, посебно о даљинском управљању, виртуелна Нева се запутила у Санкт Петербург и то са супер - херојем, који помаже да се граде мостови међу људима, Савом Владиславићем.
Санкт Петербург има посебно мјесто у животу породице Ђенадија, Невен је своју супругу Милену заручио на Неви, у величанственом тренутку када се мостови на реци отварају.
- Тада смо се сложили, ако икада будемо имали ћерку, знамо које ће име носити. Двије године касније, стигла је Нева. Било је логично да у другој епизоди она одлази у Русију, да види ријеку по којој је добила име, али и због мог размишљања, историјског тренутка у коме Америка и Русија преговарају, у коме се можда рађа неки нови свијет. То се, наравно, не види у цртаном филму, али размишљао сам и тако. Да би било добро да послије првог филма, Тесле и Америке, оде у Санкт Петербург - додаје он.
На Косову пронашао љубав и знање
Невену и Милени Ђенадији Нева је прво од четворо дјеце. Близанци Ника и Николај имају двије и по године, а Новак седам мјесеци. Упознали су се на Универзитету у Косовској Митровици током једне међународне конференције. Мама Милена је дипломирани економиста, ради у банци.
- Супруга учествује највише око сценарија, радимо заједно, али она је бољи критичар. Види много више ствари од мене, оно што ми промакне због концентрације на технички сегмент. А добар сценарио је пола посла - сматра Ђенадија.
Тата аниматор заправо је политиколог, стручњак за међународне односе, на докторским је студијама у Москви и стручни је сарадник Центра за друштвено-политичка истраживања у Бањалуци. Ради у Туристичкој организацији у Костајници.
- Знања око видео едитовања надоградио сам када се појавио Чет ГПТ, био сам међу првих 100 хиљада корисника. Пратим развоје тих програма и успјешно их комбинујем са вјештинама видео едитовања - додаје он.
Нева и Сава цртају границе Русије и Кине
У трећем наставку серијала "Нева без Граница" дјевојчица са Савом Владиславићем одлази у Кину. Стижу у Забрањени град, гдје помажу у цртању мапа и граница између Русије и Кине. Када се врате у Русију, Сава због својих заслуга добија орден Светог Александра Невског.
Овај пројекат настао из љубави има снажан едукативни карактер. Из Невиних авантура, поред дјеце, могу да уче и старији.
- Заправо, тренутно имамо више одрасле публике, јавило нам се и доста наставника из Републике Српске који наш цртани пуштају дјеци током наставе. Десило се случајно да је у вријеме премијере епизоде са Теслом његов рад био у наставном плану. Добили смо прегршт фотографија дјеце која гледају филм, што нас је јако мотивисало за даљи рад - наводи Ђенадија.
Ал је сјајан, али српски је српски
Аутор додаје да постоји идеја да се Невине едукативне авантуре пренесу преко Дрине, у школе у Србији. За сада, то је само идеја, јер Неви и њеним, у сваком смислу, великим пратиоцима, треба наћи адекватне гласове, глумце који би говорили екавски, односно заиста српски, јер сада гласове генерише Ал.
- Покушали смо, али је то веома скупо. Зато се, за сада, ослањамо на програме. У свакој новој епизоди смо поправљали грешке из претходних. То ми је дало идеју да се генерише српски Ал за звукове и гласове. Да се укључе националне библиотеке, да се прочитају наша национална дјела. То би прекуцано и ишчитано чинило једну велику базу српског Ал. Мислим да треба да дигитализујемо свој језик и тако га сачувамо, а не да то раде Енглези или Американци - истиче Ђенадија.
Ђенадија додаје да од идеје да Нева и њени пријатељи говоре на правом српском, а не модификованом језику вјештачке интелигенције, неће одустати. Тек је изашла трећа епизода, а породица планира да обради све важне теме из наше историје. Када буду имали макар пакет од 10 епизода, потрудиће се да серијал заживи на ширем простору.
На крају разговора за Спутњик креативног тату Невена смо питали како на лик из цртаног филма инспирисан баш њом, реагује стварна Нева: Много се радује, она учествује у изради сваке епизоде и зна сваки сегмент филмова напамет. У Невин вртић дошла је и екипа РТРС, урадили су прилог о реакцијама дјеце, јако лијепо и занимљиво им је било. Када радимо, сва деца се окупе око компјутера, то је наш заједнички пројекат.