latinica  ћирилица
03/05/2025 |  19:47 ⇒ 20:24 | Аутор: РТРС

Који су најчешћи узроци саобраћајних незгода на путевима у Српској и региону? (ВИДЕО)

Готово да не прође дан, а да не чујемо да се на путевима у Републици Српској догодила саобраћајна незгода, неријетко и са смртним исходом.
Удес - Фото: РТРС
УдесФото: РТРС

Због недовољног искуства, прекорачења брзине и непоштовања саобраћајних прописа, најчешће страдају млади од 18 до 25 година.

Да саобраћајне несреће све чешће изазивају млади возачи и да су узрок неприлагођена брзина и вожња под дејством алкохола зна и Ања Љубишић. Ова дјевојка која похађа часове вожње у једној бањалучкој ауто - школи, каже да је најважније поштовати саобраћајне знакове и прилагодити брзину кретања условима на путу.

- Сматрам да је важни зато што је ауто врло моћна ствар и сматрам да је велика одговорност на свакоме ко се налази на мјесту возача и да је то важно како за малде тако и за старије - рекла је Ања Љубишић, полазница у ауто-школи.

Миленко Станетић дуже од три деценије обучава младе возаче. Сматра да би искусни учесници у саобраћају требали бити позитиван примјер почетницима.

- Ми оспособимо човјека, у највећем броју случајева на адекватан начин. Припремамо их и он самостално уђе у саобраћај. Међутим, види доста лошег у саобраћају. Дајемо лош примјер младим возачима од свог понашања, нпр. од непрописног паркирања, вожње преко ограничења, конзумирања алколоха, дрога.. они то све виде - каже Миленко Станетић, инструктор у ауто - школи.

Грађани сматрају да код возача, посебно младих, недостаје искуства и одговорности у саобраћају.

Упркос упозорењима и пооштреним казнама, нажалост, велики број младих живота остане угашен у саобраћајним несрећама. Статистике су поражавајуће.

- Млади људи након стицања права на управљање моторним возилима, немају довољно искуства и олако схватају брзину, а знамо да са већом брзином долази до већих посљедица. Број саобраћајних незгода с посљедицама, у погледу тешких и лаких саобраћајних несрећа, је у порасту. То значи да безбједносно стање на нашим путевима није задовољавајуће - додао је Никола Ћопић, вјештак саобраћајне струке.

Стручњаци из области саобраћаја кажу да је један од највећих системских проблема, када је ријеч о обуци младих возача, неадекватан и недовољно стручни кадар.

- Значајан филтер добрих и лоших возача у земљама западне Европе су чланови испитине комисје и комисије, док је то у БиХ препуштено једном хаосу. Да лице које уопште није саобраћајне струке, да лице са 70 и више година може бити у комисији за полагање возачког испита. Тај филтер у БиХ је значајно поремећен и стално апелујемо да се систем одабира комисије мора мијењати - истакао је Миленко Јаћимовић, стручњак из области саобраћаја.

Према ријечима стручњака, поред неприлагођене брзине, вожње под дејством алкохола, недовољно искуства у вожњи, један од најчешћих узрока саобраћајних несрећа када је ријеч о младима, је употреба мобилих телефона.