latinica  ћирилица
05/05/2025 |  12:35 ⇒ 13:34 | Аутор: СРНА

Предсједник Српске за Берлинер цајтунг: Желим да БиХ постане држава у складу са словом Дејтона

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да жели да БиХ поново постане држава у складу са словом Дејтонског споразума, те да је проблем што она то данас није.
Милорад Додик - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Милорад ДодикФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Моја политика је усмјерена на то да БиХ функционише у складу са својим уставом. Тренутно она дјелује противуставно. Сама чињеница да странац, такозвани високи представник, кога у БиХ нико није изабрао, једноставно мијења законе, знак је ароганције. Законе може доносити само заједнички парламент и нико други. Али, данас долази илегални странац и намеће нам своје одлуке, а ја сам крив јер га не поштујем - истакао је предсједник Додик у интервјуу за њемачки дневник "Берлинер цајтунг".

Нагласивши да веома цијени и поштује Њемачку, иако у прошлости нисмо увијек имали добра искуства, те да многи наши грађани живе тамо, Додик је појаснио да има проблем са неким њемачким политичарима који се негативно односе према Србима и фаворизују муслимане и то без познавања докумената и разумијевања Дејтонског споразума.

- Да су га разумјели, видјели би да смо ми у праву. Ми не кршимо Устав. Република Српска штити БиХ, а не уништава је. Ова земља је 30 година под управом странаца - од људи попут /некадашњег високог представника/ Волфганга Петрича који је доносио одлуке супротне Дејтону, посебно у вези са Уставним судом, који има за циљ уништење Дејтона. Некима у Европи је то тешко разумјети - рекао је Додик.

Он је подсјетио да је некадашњи високи представник Карлос Вестендорп рекао да су бонска овлашћења у супротности са Дејтоном, а тадашња шефица мисије чак је овлашћења високог представника назвала блефом и рекла да ће "видјети да ли ће то проћи".

- Сада живимо са тим блефом скоро 30 година. Наводна овлашћења немају никакву легитимну основу, а посебно не у Дејтонском споразуму. То више не можемо прихватити. Овлашћења високог представника критикују се и у Европи - указао је предсједник Српске.

Говорећи о Нацрту устава Српске, Додик је појаснио да је Република Српска према Дејтонском споразуму имала војску и да је тако било осам година, те да је онда донесена одлука о стварању заједничке војске.

- У изворном Дејтонском споразуму, међутим, за Републику Српску била је предвиђена и сопствена гранична полиција и војска. Наш приједлог стога није ни противуставан ни усмјерен против Дејтона. Само се покушавају ове чињенице гурнути у страну. Ситуација би била другачија да су планови за стварање заједничке граничне или царинске полиције за цијелу БиХ у потпуности спроведени. Али ни то се није догодило. Ми у сваком случају немамо планове за сецесију, ни на који начин. Наш план је да се БиХ врати изворном дејтонском концепту, а, прије свега, не може се више прихватати оно што се намеће споља и силом - рекао је Додик.

На питање да ли под "дејтонским концептом" мисли на организацију државе по националном идентитету, Додик је појаснио да у Републици Српској живи 90 одсто Срба, који имају право, према Повељи УН-а и према Уставу, да буду конститутивни народ.

- Мислим да ће једног дана људи у Европи сјести и покушати истински разумјети Дејтонски споразум. БиХ не може постојати ако муслимани владају над Србима и Хрватима. Многи од њих су исламисти. И у Њемачкој знате шта то значи, терористички напади и слично. И у Њемачкој постоје босанска удружења и организације. Сва су муслимански оријентисана. Не можете бити за Босну, а истовремено бити против Срба. Погледајте само Сарајево. Тамо је некад живјело 160.000 Срба, више од 40 одсто становништва. Данас их је само 4.000. Али, да поновим - немамо план за сецесију. Не боримо се за отцјепљење. Боримо се за то да имамо устав и право на самоопредјељење - нагласио је Додик за берлински дневник "Берлинер цајтунг".

Упитан да ли буквално мисли да су "многи босански муслимани исламисти као што они у Њемачкој мисле о исламистима, исламским фундаменталистима", предсједник Додик је потврдио и рекао да их је све више и да то показује подршка Хамасу.

- Недавно сам био на мјестима гдје је Хамас напао невине Јевреје и убио 1.400 људи. Видио сам како су то урадили. Ужасно. Истовремено, Србе приказују као кољаче. Прије неколико година, 'Њујорк Тајмс' је објавио фотографију руке која држи главу из које цури крв. Испод је писало да су Срби то урадили муслиману. Касније се испоставило да је то била глава Србина. Не тражимо да неко буде на нашој страни или да постане наш фан. Тражимо само право и правду. Поштујем муслимане у БиХ, немам ништа против њих, али имам нешто против њихове политике. За Бошњаке је исламска заједница одлучујући политички фактор. На крају, политика Алије Изетбеговића треба да се спроведе. Резултат би била БиХ као претежно муслиманска држава - појаснио је Додик.