latinica  ћирилица
07/05/2025 |  19:54 ⇒ 20:13 | Аутор: РТРС

Српска и федерална тројка у Сарајеву са британским шефом дипломатије - о европском путу БиХ разговарали с министром државе која је напустила ЕУ (ВИДЕО)

Док представници Српске воде грчевиту борбу за одбрану Републике на међународном плану, српска опозициона "Тројка" синоћ у Сарајеву на састанаку са шефом дипломатије Велике Британије. Лидери СДС-а, ПДП-а и Листе за правду и ред, заједно са "Тројком" из Федерације тражили су подршку за прекомпозицију власти. Нису се штедјеле ружне ријечи и критике на рачун власти Српске и предсједника Милорада Додика. У истом тону данас и члан Предсједништва Денис Бећировић, који је након састанка са Дејвидом Лемијом, уз очекивани говор мржње, хвалио опозицију из Српске. Хоће ли им Британци помоћи у прекрајању изборне воље грађана?
Станивуковић у Сарајеву (фото: S. Spahić / Avaz) -
Станивуковић у Сарајеву (фото: S. Spahić / Avaz)

Миличевић, Станивуковић и Вукановић кажу радо су се одазвали вечери којој су присуствовали Конаковић, Никшић и Форто. "Шесторка" уједињена у ставовима. На састанку са британским шефом дипломатије и амбасадором Велике Британије, међу приоритетима – европски пут. Парадоксално или не, на том путу су тражили подршку државе која је напустила Европску унију. Но, кључно је било, чини се, тражити подршку за формирање нове коалиције. Признају да није случајан долазак Дејвида Лемија у тренутку њихових напора за прекомпозицију власти.

- Ништа није случајно, дакле ако постоје разумне и добре намјере према својим народима, а ми то овај пут имамо, онда постоји и добра воља да разговарамо. Није ништа случајно, да ли ћемо успјети у томе то ћемо видјети, јавност то од нас очекује у сваком случају - поручио је Милан Миличевић, предсједник СДС-а.

Предсједника Републике и лидера СНСД-а не изненађује, како каже, то што су опозиционари из Српске прославили Ђурђевдан у Сарајеву са Конаковићем и британским министром. Нису, каже Додик, ломили славски колач, али јесу Републику Српску.

- Имате масу историјских издајника који су се крили, а ови се више не крију. Толико им се осладило, јер сматрају да је крајњи тренутак да нешто буду важни. Па замислите када би они имали слику са важног скупа да се нису усликали са тим њиховим министром? Питање је докле сеже британска политика, осим мутивода који знате, они ће опет причају да Срби не ваљају, наравно то су научили кроз 200 задњих година да смо ми стално нешто криви - каже Милорад Додик, предсједник Републике Српске.

У СНСД-у става да је долазак Лемија у Сарајево порука Бриселу да Британци желе да играју одлучујућу улогу у региону. Друга порука је, кажу, та да ће британтске интересе заступати опозиција из Српске.

- Политика Велике Британије никада није била наклоњена српском народу, поготово у посљедње вријеме Републици Српској и њеним институцијама. И заправо вољно прихватање опозиције да учествује у институционалном подривању Републике Српске, то је можда најопасније што се дешава у овом тренутку, али одговор на то претпостављам да ће дати бирачи, Срби из Републике Српске на предстојећим изборима - истакао је Никола Шпирић, предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине БиХ (СНСД).

Од Британаца пуно очекује и Денис Бећировић. Са Комшићем је у посјету примио шефа дипломатије Велике Британије, након чега је за говорницом Предсједништва пола сата пљувао по Републици Српској, али и хвалио опозицију.

- То није под патронатом ниједне велике силе, то је аутохтони домаћи договор одговорних политичких представника, а који има подршку демократског свијета, укључујући и Уједињено Краљевство - ријечи су Дениса Бећировића, члана Предсједништва БиХ.

Не знам шта је за Бећировића демократски свијет, али суштина је кога подржавају гласачи у Републици Српској, а то засигурно није опозиција, каже српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић.

- Ако је Бећировић промотер и пријатељ опозиције из Републике Српске, а очигледно јесте, онда јој непријатељи уопште не требају. Горе пријатеље од Бећировића и Kонаковића нису могли наћи, ако се мисле бавити политиком и тражити подршку гласача у Српској - додала је Цвијановићева.

Управо Конаковић за петак најављује потписивање споразума са опозицијом из Српске. "Шесторка", каже, има рјешење за кризу.

- Очекујемо да на том путу ХДЗ схвати озбиљност ове цјелокупне ситуације, да именовањем министра безбједности, позиционирањем опозиције из Републике Српске, усвајањем европских закона и избором главног преговарача у јуну направимо историјски искорак - истакао је Елмедин Конаковић, предсједник Народа и правде.

Потези ХДЗ-а готово извјесни након што су послали јасну поруку опозицији из Српске – изиграли сте договор из Купреса. Тако и није јасно како ће своје замисли "Шесторка" спровести у дјело.

- Ако ви будете алат у рукама политичке странке која је у опозицији из Федерације БиХ из Клуба Бошњака, а обећали сте да ћете подржати измјене Изборног закона и подржите њихову иницијативу само зато да се не одржи сједница и да се не расправља о Изборном закону који је предложио ХДЗ. То је логика, то не требам вам пуно објашњавати. Сматрам да су два изасланика у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ из реда опозиције наивно поступили дајући подршку томе - истакла је Марина Пендеш, делегат у Клубу Хрвата у Дому народа ПСБиХ.

Наивни или не, потези у Дому народа, извјесно је коштаће их фотеља у Сарајеву. Али вјерују у споразум који би, тврде, БиХ требао извући из кризе. У СНСД-у то тумаче као конкурс којим траже новог ментора. Па се питају, ко ли ће након одласка Мајкла Марфија, стати уз Кристијана Шмита у намјери да урушава институције Републике Српске?