

Будући грађевинци обишли градилиште Коридора Пет Ц

В.д. извршног директора за техничке послове ЈП "Аутопутеви Републике Српске" Слободан Станаревић задовољан је чињеницом да код млађих генерација постоји огромно интересовање за праћење реализације овако великих инфраструктурних пројеката, какав је, без сумње, изградња једног ауто-пута.
- Задовољство је тим веће, када знамо да су у питању ученици Грађевинске школе, међу којима су сигурно и наше будуће колеге грађевински и инжењери геодезије, саобраћајни инжењери, пројектанти, инжењери за заштитну животне средине и други. Свако од набројаних занимања веома је значајно у процесу реализације оваквих пројеката– рекао је Станаревић.
Станаревић и његови најближи сарадници из Сектора за техничке послове ЈП "Аутопутеви Републике Српске" госте су повели у обилазак друге дионице Коридора Пет Ц, на правцу од Костајнице (Руданка) до Путниковог брда, познате и као "Добојска обилазница", која је технички најзахтјевнији пројекат, првенствено због чињенице да је у комплетној дужини од 5,6 километара, сачињен од великих путних објеката – моста преко ријеке Босне и магистралног пута, два тунела, од којих један пресјеца међуентитетску линију, вијадукта, надвожњака и усјека. Ученици су тако добили једниствену прилику да из прве руке чују најважније детаље о припреми и самој изградњи сваког од наведених објеката, те да спознају колики је значај оваквих пројеката.
Према ријечима Станаревића, стручна екскурзија је обухватила и посјету центрима за одржавање и контролу саобраћаја, као и наплатним станицама, како би се ученици упознали са комплетним системом управљања и одржавања саобраћаја на ауто-путевима у Српској. Да би заокружили комплетан процес реализацје једног оваквог пројекта, од идеје па до изградње и пуштања у саобраћај, нагласио је Станаревић, уприличена је и посјета лабораторији Института за грађевинарство "ИГ" Бањалука, као и једном пројектном бироу.
- Други мотив ове сарадње јесте да укажемо на чињеницу да Грађевинска школа у Бањалуци још нема властиту зграду. У земљи и граду, у којем је грађевинарство једна од покретачких грана привреде, незамисливо је да једна образовна установа, попут Грађевинске школе, нема сопствени кров над главом. Искрено се надам да ће градске власти у Бањој Луци у неком наредном периоду обезбједити одговарајућу локацију, а Влада Републике Српске финансијски подржати изградњу објекта. Моја је жеља да то буде у наредне двије до три године, јер ова дјеца, наши будући грађевински техничари и инжењери, заслужују свој дом - поручио је Станаревић.
Професор Грађевинске школе Никола Звјерац захвалио је ЈП "Аутопутеви Републике Српске" на прилици да ученици виде како изгледа један од најкомплекснијих пројеката на Коридору Пет Ц.
- Имају прилику да виде мостове и тунеле у изградњи, да виде како сву она теорија, коју им предајемо у школи, могу да примјене у пракси. Надамо се да ће даље школовање наставити у овој области, односно да ће изабрати грађевинарство као свој позив и да су међу њима наше будуће колеге инжењери, који ће радити на оваквим пројектима – поручио је Звјерац.