latinica  ћирилица
14/05/2025 |  09:07 ⇒ 09:36 | Аутор: РТРС

Прањић: Изборним инжењерингом на нивоу БиХ покушава се прекројити изборна воља бирача у Српској

Потпредсједник Републике Српске Давор Прањић рекао је да се изборна воља бирача у Српској који су дали подршку СНСД-у покушава заобићи кроз изборни инжењеринг на нивоу БиХ, што може додатно продубити неповјерење међу народима, али и између ентитета и институција БиХ.
Давор Прањић - Фото: Уступљена фотографија
Давор ПрањићФото: Уступљена фотографија

Прањић је истакао да се покушајима формирања нове парламентарне већине на нивоу БиХ отварају озбиљна питања о политичкој стабилности, али и о поштовању изборне воље народа у оба ентитета.

- СНСД је, свиђало се то некоме или не, странка која је добила подршку већине бирача у Републици Српској. Покушаји да се та воља заобиђе кроз политичке инжењеринге на нивоу БиХ, могу додатно продубити неповјерење међу народима, али и између енитета и институција БиХ - рекао је Прањић.

Он је додао да такви потези не би ријешили ни један од кључних проблема, него би вјероватно изазвали нове блокаде и сукобе на институционалном нивоу.

Прањић је указао да се БиХ деценијама суочава са дубоким структурним и политичким несугласицама и да проблеми нису везани само за једну особу како се то површно представља од једнострано информисаног дијела међународне заједнице од оних који желе грађански концепт у БиХ.

Он је рекао да је поједностављивање ситуације и представљање предсједника Српске Милорада Додика као јединог проблема БиХ површно и политички непродуктивно.

- Истина је да проблеми БиХ нису везани искључиво за једну особу. БиХ се суочава са дубоким структурним и политичким несугласицама које трају деценијама – од непоштовања конститутивности народа, преко нефункционалног изборног система, па до институционалних блокада које често долазе и из Федерације БиХ /ФБиХ/, примарно из Сарајева - рекао је Прањић.

Он је истакао да међународна заједница, ако жели да има стварну улогу у стабилизацији БиХ, мора да дјелује уравнотежено и разговара са свим легитимним представницима народа и ентитета.

- Етикетирање појединаца без адресирања дубљих системских проблема не води рјешењу - рекао је Прањић.

Он сматра да за смањење политичке напетости у БиХ кључни кораци морају бити засновани на дијалогу, међусобном уважавању и поштовању уставног поретка.

- Прво, потребно је обновити међунационални политички дијалог, без уцјена и унилатералних потеза. Лидери сва три народа морају сјести за исти сто, не да би једни другима наметали рјешења, већ да би заједнички тражили компромис - рекао је Прањић за загребачки "Вечерњи лист" издање за БиХ.

Прањић истиче потребу реформе Изборног закона БиХ како би се обезбиједила легитимна политичка репрезентација свих народа, посебно тамо гдје се то начело највише крши, а то је, оцјењује, у случају Хрвата у ФБиХ.